Könyvtárunk is csatlakozott az Állatbarát Könyvtár Programhoz, melynek segítségével felhívhatjuk olvasóink figyelmét a természetvédelem, állatvédelem fontosságára.

 

Az állatok iránti felelős hozzáállás forrása lehet egy jó könyv.

Az Állatvédelmi Oktatás Alapítvány nagyszerű kezdeményezése az Állatbarát Könyvtár Program és az Állatbarát Olvasó Kihívás, mely során az Állatbarát Könyvtárak ösztönzik arra az érdeklődőket, hogy 12 hónap alatt 12 állatokkal kapcsolatos könyvet olvassanak el.

 

Könyvtárunkban rendszeresen cserélődnek a kiemelt állványra készített könyvek, de a polcokról is lehet válogatni az állatokkal, állatvédelemmel kapcsolatos bőséges kínálatból.

A választást megkönnyítik majd a havi rendszerességgel megjelentetett könyvajánlók is. Az érdeklődőket állatbarát foglalkozásokra is várjuk majd.

Február

„Vagyunk úgy néha egy-egy állattal, hogy akaratlanul is kételkedünk-állat-e vajon? És szinte félünk tőle, mert hátha elvarázsolt ember.”

(Selma Lagerlöf)

Mint arról hírt adtunk, könyvtárunk is csatlakozott az Állatbarát Könyvtár Programhoz, célunk, hogy felhívjuk olvasóink figyelmét az állatvédelem, természetvédelem fontosságára.

Állatbarát Olvasó Kihívásunkban arra ösztönözzük olvasóinkat, hogy havonta egy állatokkal kapcsolatos könyvet olvassanak el.

Az olvasó kihívásban a február a barátság hónapja lett.

Akinek volt már háziállata, az pontosan tudja mekkora örömöt jelentenek is ők nekünk. Végtelen szeretetüknek köszönhetően boldogabbá teszik életünket, és bár gondoskodni róluk nem mindig a legegyszerűbb feladat, de a tőlük kapott tiszta szeretet minden erőfeszítést megér.

Februári barátságon alapuló könyvajánlónk: John Grogan: Marley meg én című műve.

Marley egy élettel teli, szeleburdi kutya, aki sokszor rossz fát tesz a tűzre, de egy szeretett, végtelenségig hűséges társ is, a Grogen család tagja. A mű minden jót és rosszat engedni láttat, hogy mit képviselhet, milyen szerepet tölthet be egy kutya egy család életében, az olvasó elé tárja az élet apró örömeit, és azt a fajta boldogságot és fájdalmat amit egy kutya okozni tud.

A Marley meg én egy szívmelengető történet, ami olykor könnyfakasztóan humoros, máskor torokszorítóan szomorú, de mindenekelőtt életszagú.

Március

Mint arról már olvashattak oldalunkon, könyvtárunk csatlakozott az Állatbarát Könyvtár Programhoz, mellyel célunk, hogy felhívjuk olvasóink figyelmét az állatvédelem, természetvédelem fontosságára.

Állatbarát Olvasó Kihívásunkban arra ösztönözzük olvasóinkat, hogy havonta legalább egy, állatokkal kapcsolatos könyvet olvassanak el.

Az olvasó kihívásban a március a méhek hónapja lett.

Ez a kihívás a méhek csodálatos világába enged betekintést.

A háziméh vagy mézelő méh a mézet termelő méhfajok egyike. Háziasítása mintegy 6000 évvel ezelőtt kezdődött. Megporzó tevékenysége miatt az egyik legfontosabb haszonállattá vált. A tudomány jelenlegi állása szerint az első méhfélék 100 millió évvel ezelőtt jelentek meg. A méhek által termelt mézet évezredek óta használjuk. A méhészet ma is sok ember megélhetését biztosítja, a méhészetekben mézet, propoliszt, méhviaszt, méhpempőt, méhmérget és tenyészállatokat is termelnek.

A mérsékelt szélességi övben a háziméh a virágos növények fő beporzója. Magyarországon elég nagy még a méhsűrűség, hogy ezt a feladatot elvégezzék, de vannak országok, ahol a gazdák méhészeket bérelnek fel, hogy odavigyék birtokaikra a méhcsaládjaikat beporozni például a gyümölcsfákat, mivel eltűntek a természetes beporzók fészkeik lerombolása vagy a növényvédőszerek túlzott használata miatt.

A méz egészségünkre gyakorolt hatását nem is kell ecsetelni. A sejtek táplálásához szükséges minden anyagot tartalmaz, emellett természetes immunerősítő, baktériumölő, gyulladásgátló.

Egy méh élete átlagosan 40 nap. Ez alatt meglátogat több ezer virágot és munkája gyümölcse egy gyűszűnyi méz. Nekünk csak egy gyűszűnyi, a méhnek azonban egész élete munkája.

Pillantsunk hát bele a szorgos kis állatok életébe, munkájába, történetébe a könyvtárban.

Márciusi könyvajánlónk a témával kapcsolatban: MAJA LUNDE: A MÉHEK TÖRTÉNETE:

Anglia, ​1852: William, a biológus és vetőmag-kereskedő hetek óta az ágyat nyomja. Úgy érzi, kutatóként kudarcot vallott, mentora elfordult tőle, és boltja is üresen áll. Ekkor azonban eszébe jut valami, ami talán mindent megváltoztat…
Ohio, USA, 2007: George, a méhész keményen küzd: azt szeretné, ha a tanya bővülne, és fia, Tom egyszer majd átvenné tőle. Tom viszont az újságírásról álmodik. Mígnem egy nap bekövetkezik, amit senki sem hisz el…
Kína, 2098: Tao, a munkásnő a fák kézi beporzásán dolgozik, mivel a méhek már régen eltűntek a földről. Taonak minden vágya, hogy fia, Vej-Ven számára jobb életet teremtsen. Amikor azonban a fiát rejtélyes baleset éri, egyszerre veszélyben forog minden…
Maja Lunde megrendítően mesél veszteségről és reményről, küzdelemről, kudarcról és győzelemről, valamint az emberek és a méhek közötti láthatatlan kapocsról, amelyen fajunk fennmaradása is múlhat. A fordulatos regény korunk néhány legégetőbb kérdését teszi fel: hogyan bánunk a Földdel és annak teremtményeivel? Milyen jövőt hagyunk gyermekeinkre? Mi az, amiért készek vagyunk harcolni?

A látszólag különálló részek a történet végén összeérnek, belátjuk, hogy minden mindennel összefügg, és megerősítést kapunk, hogy a múlt és a jelen sokkal nagyobb hatással van a jövőre, mint ahogy most azt elképzeljük.

Tematikus „állatbarát” polcunkon méhekkel és más állatokkal kapcsolatos könyveket találnak az érdeklődők:

Program

Március 13-án a sátoraljaújhelyi Deák Úti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény általános iskolásai látogattak el könyvtárunkba egy tavaszváró foglalkozásra az Állatbarát Könyvtár Program keretein belül.
Mivel itt a kikelet, érdeklődésüknek megfelelően a madarakról, illetve a visszatérő költöző madarainkról hallhattak új információkat, ügyesen oldottak meg feladatot és lapozgatták kapcsolódó ismeretterjesztő könyveinket, valamint a közelgő húsvét is terítékre került.

Április

Április a macskák hónapja az Állatbarát Könyvtár Programban:

 

Egyik kedvenc társunk, a macska, körülbelül tízezer évvel ezelőtt kezdett az ember társaságában élni, háziasításának első ábrázolása Egyiptomban történt. Számos fajtája és színváltozata létezik, csupasz és farok nélküli változatait is kitenyésztették. Több, mint százféle hangjel és testbeszéd segítségével kommunikálnak, és képesek vadon élve is fennmaradni. A macska sok kultúra legendáiban és mítoszaiban tölt be jelentős szerepet. A 20. századra az egyik leggyakoribb háziállattá vált, a 21. század elejére a házi macskák létszáma világszerte meghaladta az ötszázmilliót.

Az április a bársonytalpúaknak van szentelve az Állatbarát Könyvtár Programban, Állatbarát Olvasó Kihívásunk is macskákról szóló csodálatos történet.

A polcokról pedig számtalan macskákról, tartásukról, tulajdonságaikról, jellemükről, emberhez való viszonyukról szóló könyvből válogathatnak a cicabarátok és az érdeklődők.

HIRO ARIKAWA: AZ UTAZÓ MACSKA KRÓNIKÁJA, A BÚCSÚZÓ MACSKA

 

Az utazó macska krónikája egy megrázó utazásra invitál, nemcsak főszereplője, Szatoru életének fontos állomásait járhatjuk végig vele és macskájával, hanem a lélek legmélyére is betekintést nyerhetünk. Szatoru megszelidíti és magához veszi a balesetet szenvedett kóbor macskát, akit Nanának nevez el, majd régi barátai közt keres új tulajdonost neki. Utazásuk közben egy eltéphetetlen macska-gazda kapcsolatnak lehetünk tanúi. A macska narrációja sok helyen humort csempész az amúgy megrendítő történetbe. A könyv csodálatos írás szeretetről, életről és múlandóságról, nemcsak macska rajongóknak.

A búcsúzó macska nem a könyv folytatása, sokkal inkább egy kis ráadás azoknak, akik szívesen olvasták Szatoru és Nana történetét. Most ők térnek vissza két csodálatos történetben a hét új macskás meséből álló válogatásban. A macskák ezekben az írásokban olykor túlságosan is emberszerűek, olyan hűségesek és szerető szívűek amilyennek mi, emberek képzeljük őket. A könyv a macskák mellett a szeretetről szól, bemutatva hogyan válnak családtaggá a cicák, milyen erős kötődés alakul ki gazda és háziállata közt, és az a csodálatos varázst magasztalja ami a macskákhoz, más emberekhez és az egész világhoz fűződő kapcsolatainkat a cicák révén belengi.