Minden héten bemutatunk egy-két olyan művet kölcsönözhető könyveink közül, amelyek valahol/valakinek/valamiért tetszettek, kellemes olvasmányélményt okoztak. Várjuk olvasóink jelzéseit, ajánlásait, észrevételeit is akár személyesen, akár elérhetőségeinken.

ANDY WEIR: A HAIL MARY – KÜLDETÉS

Andy Weir (1972-) amerikai programozó, író, a kortárs science fiction irodalom egyik ismert képviselője. Legismertebb műve a Marsi Mentőexpedíció, mely film adaptációja is hatalmas sikert aratott. A Hail Mary-küldetés című regénye a sci-fi irodalom azon ágához tartozik, amely a tudomány elemeit tökéletesen elegyíti a kaland, a rejtély elemeivel.

A történet főhőse, Ryland Grace egyedül ébred egy teremben, melyet behálóznak különböző műszerek, és robotkarok. Emlékezetét elvesztette, nem tudja hol van, mi célból került oda. A szoba arra lett kialakítva, hogy életben tartsa az ott lévőket, bár ez csak részben sikerült, mivel hősünkön kívül csak két holttest fekszik egy-egy ágyon. Ahogy Grace fokozatosan felfedezi környezetét, úgy tér vissza emlékezete. Egy idő után már tudja, hogy ő egy tudós, exobiológus, és egy űrhajón van, mely a Tau Ceti csillag felé száguld. Fokozatosan elevenednek fel az emlékei, hogy a föld napját egy parazita faj „fertőzte meg”, s az emberiség túlélése függ a küldetése sikerén. Ugyanakkor a célhoz közeledve egy idegen tárgy kelti fel a figyelmét, melyről kiderül, hogy egy másik rendszerből érkezett űrhajó. A két legénységnek meg kell tanulni egymással kommunikálni, meg kell tanulni együtt dolgozni, meg kell tanulni a közös cél érdekében együttműködni. Ugyanis kiderül, hogy a másik hajóban is csak egy asztronauta maradt életben, s ugyanazzal a küldetéssel érkezett, hogy megmentse a világát a pusztulástól. 

Az izgalmas regény olvasása során bepillantást nyerhetünk a korszerű biológia, exobiológia, csillagászat tudományok alapjaiba, eredményeibe. A sci-fi hagyományaihoz híven e könyv egyszerre tanít, szórakoztat minket, ugyanakkor figyelmeztet környezetünk, világunk törékenységére is.

BÉKÉSY PÁL: MESEUTAZÓK

Békésy Pál első mesekönyve Meseutazók címmel jelent meg. A kötet tíz, modern nagyapó történetet mesél el az óvodásoknak és a kisiskolásoknak. Amolyan közvetlen, nagypapás stílusban, teli humorral és szeretettel. Minden mesét és kalandot színes oldalak vezetnek be, de gyakran illusztrálja a mesét egy-egy színes, egész oldalas grafika is.

Az esti mesének is kiváló kalandok két részből állnak és tíz napon át tartanak. A napi történetek első részében mindig Jutka, Peti és Anya nyaralós kalandjai kapnak helyet. A Papánál töltött időben nemcsak a közeli tóban való ugrálás, és a kirándulás, valamint egy arborétum felfedezése különlegesek, hanem a hagyományos ételek is, úgymint a lecsó, a paprikás krumpli és a lángos. Minden történet alapját a hagyományos németalföldi mesekészlet adja, az óriások, sárkányok, királylányok és boszorkák világába azonban a Papa beleszövi a modern korból ismerős magándetektívet, a ránctalanító krémet, vagy épp a vonatot. A mesék így idegenül is ismerősek lesznek, biztonságot adnak, de lehetőséget adnak a képzeletnek, hogy olyanra fesse a szereplőket és a környezetet amilyen csak akarja.

DION LEONARD: TALÁLKOZÁS GÓBIVAL AVAGY EGY KISKUTYA, AKINEK NAGY SZÍVE VOLT

Lenyűgöző, igaz történetet mesél el Dion Leonard, a tapasztalt ultramaraton futó. 2016-ban Kínában versenyzett a Góbi- sivatagban, amikor váratlanul belebotlott egy kiskutyába, aki közel 80 mérföldön keresztül követte Diont, nem tévesztve szem elől annak sárga lábszárvédőjét. A szeretetreméltó kutyakölyök a Góbi nevet kapta.

 A könyv első felében korábbi versenyeiről mesél a szerző, majd a kóbor kutyussal való találkozásáról, arról, hogy a csöppnyi kutyus ragaszkodása, állhatatossága hogyan változtatta meg őt magát is. A korábbi versenyein csak arra összpontosított, hogy nyerjen, a legjobb legyen, most az vált fontossá, hogy kis barátját is biztonságban tudja, megetessék, megitassák. Bár a versenyt nem nyerte meg, annyira megkedvelte, megszerette Góbit, hogy elhatározta, hogy minden követ megmozgat és magával viszi Skóciába új családtagnak.

 A könyv második fele a kis jószág megpróbáltatásairól szól, amin keresztülmegy Kínában, egészen addig, míg új otthonába nem kerülhet. A remény, a barátság, az alkalmazkodás történetéről, a kutya és gazdája közötti lehetséges mély érzelmek kialakulásáról olvashatunk.

Kutyabarátoknak, állatszeretőknek ajánljuk.

ROBERT GRAVES: A VITÉZ BELIZÁR

Robert Graves (1895-1985) angol író, költő, a 20. századi angol irodalom talán legismertebb képviselője. Kedvenc témája az ókor, melyet kiváló ismerettel, de mégis közérthetően tudott bemutatni olvasóinak. Ismertebb művei a Jézus király, Én Claudius, vagy a Mitológia, valamint a vitéz Belizár.

Ez utóbbi regénye a római birodalom bukása utáni időbe vezet, a 6. századba, ahol Belisarius (505-565) történetét meséli el, ugyanakkor I. Iustinianus császár és Theodóra császárné, valamint a Bizánci birodalom és Európa történetét is megismerhetjük. A történet végigvezeti az olvasót Belizár ifjúkorán, katonai majd hadvezéri pályafutásán, a híres Észak-Afrika és Itália meghódítását eredményező hadjáratain, egészen a bukásáig. Az érdekes történemi regény izgalmai mellett bepillantást kap az olvasó a Bizánci birodalom messze földön híres intrikáiba, forradalmaiba, cselszövéseibe, valamint a korban oly elterjedt keresztény vallást kísérő dogmatikus vitákba, melyek meghatározták a mindennapi életet szegénynek és gazdagnak egyaránt. Graves regényei mind magával ragadó stílusuk, mind történelmi hűségük miatt értékes művek, egyben igazi szellemi kikapcsolódást ígérő, de szórakoztatva tanító regények.

B. FARKAS BEÁTA - JAVORNICZKY NÓRA: A TAPSI CSALÁD KALANDJAI

Kedves, szerethető mesekönyvet tart kezében az olvasó, mely a Tapsi család történetét meséli el. Füli és Róza első pillantásra egymásba szerettek, és családot alapítottak. 7 gyermekük született, akikkel mindig történik valami.  A kötet rövidebb meséi a család vidám és izgalmakkal teli napjairól szólnak, melyek szórakoztatóak, de ugyanakkor tanulságosak is. Hogyan lehet Füli papával kalandosan kirándulni? Mi történik az elkóborolt kisnyuszival? Miként készül a nyuszik kedvenc étele, a káposztástészta? Lehet -e izgalmasabb dolog a káposzta betakarítás helyett, mint kipróbálni a papa árokásó gépét, amivel mellesleg az otthonuk is épült? Milyen a vidám esti pancsolás? Milyen volt Füli papa idejében a húsvét? Választ kaphatunk a kérdésekre, ha elolvassuk B. Farkas Beáta és Javorniczky Nóra könyvét, melyet bátran merünk ajánlani kisgyermekes szülőknek, különösen húsvét közeledtével!

ASHLEY FLOWERS: SOK JÓ EMBER

Margot 26 éves, nagyvárosban él, újságíróként dolgozik. Visszatér szülővárosába, mert imádott nagybátyja ápolásra szorul. A város, az Indiana-beli Wakarusa pontosan olyan, mint amilyennek emlékszik rá-fojtogató atmoszféra, titkolózó emberek.

Gyermekkorának meghatározó élménye volt, hogy a velük szemben lakó kislányt 6 évesen elrabolták, majd megölték. Sokáig motoszkált benne, hogy ő is lehetett volna az, akivel ez megtörténik, hiszen a tettes sosem került elő. Innentől vonzzák a rejtélyes történetek, ez az oka, hogy bűnügyi újságíró lett, hogy oknyomozó riportokat ír.

Hazatérésével egy időpontban a közeli városban eltűnik egy kislány, akinek esete kísértetiesen hasonlít a 25 évvel korábbira.

A történet két szálon fut tovább, az egyikben Margot a jelenben nyomoz, a másikban a 25 évvel ezelőtti eseményekre derül fény fokozatosan, ahogy a lány egyre több információ birtokába jut. Ahogy egyre több dolgot tud meg, annál inkább gyanítja, hogy személyes érintettsége is lehet az ügyben. Fenyegető üzeneteket kap és kezdi úgy érezni, hogy a hozzá közel állókban sem bízhat meg.

A könyv remekül bemutatja, hogy az ilyen kisvárosok gyakran kétélű fegyverek polgáraik számára, mivel szorosan összefonódó közösségi alapúak, de ítélkezőek is, és hajlamosak olyan mendemondák terjesztésére, amelyek manipulálják a jelent.

A könyvben megjelenítésre kerül a családi összetartás és szeretet. Margot sok szeretetet kapott nagybátyjától, akinek megvannak a maga súlyos titkai. A kislány gyilkossága mögött is sok titok bújik meg, a rendőrök sem véletlenül zavarodtak össze teljesen. A családi titkok okozta indulatok és bűntudat képes egyszerre szétszakítani, illetve nem egészséges módon egyben tartani a családokat.

Egy érdekes családi titkokkal átszőtt krimit vehet a kezébe az, aki elolvassa ezt a történetet. Elképesztő, hogy egy titok mekkora következményekkel járhat, és hogy egy téves következtetés milyen sokáig elfedheti a valóságot.

Kodolányi János: Vízözön

Kodolányi János (1899-1869) Kossuth-díjas író a 20. századi magyar irodalom kiemelkedő alakja. Regényei jelentős részét több nyelvre is lefordították. Művei közül kiemelkednek az ókori mitológia alapján íródott történetei, mint az Égő csipkebokor, Én vagyok, Új föld, új ég, vagy a Vízözön.

Ez utóbbi regénye, mely eredetileg a Vízöntő címet kapta, az ókori mezopotámiai mondavilágba, az Atrahaszísz mítoszok, vagy a Gilgames eposz korába  és eseményeibe repíti vissza az olvasót. A mű egy mítoszregény köntösbe bújtatott társadalmi elmélkedés, hiszen a vízözön előtti világ utolsó időszakát mutatja be, mikor egyre nyilvánvalóbb lesz a regény ekkor még pikkelyekkel borított bőrű hősei számára, hogy eddigi életük, környezetük gyökeres átalakulás előtt áll. A változás egyre több jelét tapasztalja a bölcs Utnapistim, aki a kor megbecsült tudósa, beavatottja. A regény az őskontinens Gondwana királyságaiban (Erech, Szurippak, Eridu,) játszódik, de feltűnik egy távoli kontinensen Aztlán birodalma is. Ezt a világot fenyegeti a közeledő Égi sárkány, mely pusztulással fenyegeti az évezredes birodalmakat. A vezetők megpróbálnak a maguk tudósai által tanácsolt módokon felkészülni a katasztrófára, csak az öreg Utnapistim erőlteti a teljes összefogást, hiába. Az égi sárkány hatására egyre több gyermek születik a megszokott pikkelyek és úszóhártyák nélkül, közülük is kiemelkedik az ifjú Gilgames, Utnapistim fogadott fia, aki bár az új kor gyermeke, de birtokában van az ősi erőnek is.

E világ az összefogás helyett egy önpusztító háborúba kezd, melynek végén már nem marad elég idejük a katasztrófára való felkészülésre. Egyedül Utnapistim az, aki egy bárka építésébe kezd, s közeli barátait igyekszik megmenteni a pusztuló világban.

A regény 1946-ban született, egy az ismert világot velejéig megrázó pusztító háború után, s talán a történet „rövidlátó” szereplői a háborút okozók és azt meg nem akadályozó vezetők elé igyekszik tükröt tartani. A regény egyik fő mondanivalója, Utnapistim gondolata talán a kor (mind a regény, mind a mű keletkezésének kora) tanulsága lehet:

Le kell mondanunk az egymás ellen folytatott küzdelemről. Le kell mondanunk városunkról, földünkről, hazánkról, palotáinkról és templomainkról. Le kell mondanunk varázserőnkről. Mindenről le kell mondanunk, mert erőnk s hatalmunk átkozott az eljövendő Égi Gyík előtt. Ha mindenről lemondunk, meg fogjuk hallani az Égi Atya szavát.”

FRANCESCA SIMON: ROSSZCSONT PETI OTTHONI RÉMTETTEI

Milyen lehet az élet egy olyan családban, ahol két, személyiségükben egymással szöges ellentétben álló testvér él?

 Az egyikük Rosszcsont Peti, aki folyton csínyeket eszel ki otthon és az iskolában is. Kedvenc időtöltése a tévénézés, kütyügyűjtés és a csipszevés, művésze a házimunka kerülésnek, mások átejtésének, a harácsolásnak.
Öccse, Rendes Ricsi a szófogadó, tökéletes mintagyerek, aki az iskolában a Kis Angyalok Könyvében is szerepel.
Nem múlik el olyan nap, hogy Peti ne törne borsot testvére vagy valamelyik ismerőse orra alá. Képes ellopni Ricsi kiesett fogát csak azért, hogy ő kapjon a fogtündértől ajándékot, képes kopaszra vágni öccse frizuráját csak azért, hogy az ijesztő legyen halloween éjjelén, képes barárait becsapni, csak azért, hogy némi pénzt szerezzen. De vajon megéri a sok csintalanság? Képes Peti a hibáiból tanulni? S mit szólnak mindehhez a szülei?
Minderre választ kaphatunk, a huncutságokon, civódásokon minden olvasó jót nevethet, ha kezébe veszi Francesca Simon: Rosszcsont Peti otthoni rémtettei című könyvét.
Az izgalmakkal teli, viccben bővelkedő kötetben kisebb történetek olvashatóak, melyek kisiskolásokat, felnőtteket egyaránt kikapcsolnak, szórakoztatnak.

WEINA DAI RANDEL: SANGHAJ UTOLSÓ RÓZSÁJA

 

A vibráló dzsesszkluboktól az ostromolt város elszegényedett utcáiig, a Sanghaj utolsó rózsája egy időtlen, magával ragadó történet szerelemről és megváltásról.

Az 1940-es évek japánok által megszállt Sanghajába kalauzol bennünket a szerző, amelybe két fiatal szerelmes váltott szemszögén keresztül nyerhetünk betekintést.

Ebbe a városba érkezik meg zsidó menekültként Ernest Reismann, aki szüleit Berlinben hátrahagyva, húgával tette meg a hajóutat. Mivel mindössze egyetlen bőrönddel érkeztek, Ernestnek sürgősen munkát kellene találnia.

Aj-ji Sao fiatal örökösnő és egy egykor népszerű, fényűző éjszakai klub tulajdonosa.

Egy véletlen folytán, amikor Aj-jit részeg katonák bántalmazzák, Ernest a segítségére siet. Később Aj-ji felkeresi a fiút egy munkaajánlattal: zongorázzon a klubjában. Ernest ezzel hatalmas lehetőséget kap: munkát, szállást, fizetést, valamint a zongorista hírnevének köszönhetően a klub ismét Sanghaj legnépszerűbb szórakozóhelyévé válik, és a szerelem is rátalál a fiatalokra a dzsesszdallamok szárnyán.

Miközben egyre inkább elmérgesedik a háború, Aj-ji és Ernest elszakadnak egymástól, és a szerelem és a túlélés közti választás is egyre nehezebbé válik. A háborús helyzet, a bombák szaggatta utcák, a lángoló épületek, a japán laktanya, a külföldieknek létrehozott táborok és a mérhetetlen szegénység meglehetősen sötét képet festenek. Ugyanakkor a mindent túlélő szeretet és a sors egymás felé tartó útjai okoznak váratlan helyzeteket.

A könyv egyúttal egy olyan helyszíne a II. világháborúnak, amiről kevesebbet tudunk, jól bemutatja az ott élő népcsoportokat is: a magukat felsőbbrendűnek gondoló japánokat, a gazdag, kalandor brit és amerikai urakat, az ősi arisztokrata kínai családok zárt világát és a háború elől menekülő nincstelen zsidókat.

A  regény magával ragadó szerelmi történet valós történelmi események keretében.

RACHAEL ENGLISH: PAPÍRKARKÖTŐ

Minden csecsemő papírkarkötőjében ott rejlik az anya titka…
Katie Carroll csaknem ötven éven át eldugva tartott egy dobozt a szekrényében. Az 1970-es évekből való, amikor Katie ápolónőként dolgozott egy leányanya-otthonban. A doboz egy jegyzetfüzetet rejt, a csecsemők és anyák adataival, akik annak idején az intézmény lakói voltak. A dobozban ott lapul még sok-sok papírkarkötő, amelyeken a csecsemők személyazonosságát rögzítették.

A ’70-es évek Írországában járunk, ahol a „megesett” nőket egy brutális intézetbe zárják, hogy ott hordják ki és szüljék meg a kisbabájukat, akit aztán a szülőanyjuk beleegyezése nélkül örökbe adnak.

Visszamegyünk a múltba, ahol Katie által szembesülünk a zord körülményekkel, és ahol az anyákat bűnösként kezelték amiért házasságon kívül estek teherbe, ezáltal ők voltak a megbélyegzettek. Nem maradt más választásuk, mint örökbe adni gyermeküket. Ezeket a fiatal anyákat nemcsak, hogy elszakították gyermeküktől, de utána kemény és megalázó munkákra kényszerítették őket az anyaotthonban lévő apácák.

 Férje halála után Katie elhatározásra jut. A birtokában levő információk révén az örökbefogadottak megkereshetik vér szerinti anyjukat, ezért Katie feltesz egy üzenetet egy internetes fórumra. Sorra érkeznek a válaszok, és miközben Katie egymás után adja vissza a papírkarkötőket eredeti tulajdonosaiknak, fájdalmas és örömteli pillanatoknak egyaránt tanúja lesz.

Katie kezdeményezése nagyon sok nem várt eseményhez vezet majd el a regényben, miközben a szerencsésebb papírkarkötők tulajdonosai újra rátalálnak anyjukra, vannak azonban olyanok, akiknek kérdései megválaszolatlanul maradnak.

Tudjuk, hogy a hit, a vallás, és a tudatlanság – nem is inkább a tudatlanság, hanem a korlátoltság és az empátia hiánya – veszélyes kombináció, és a világtörténelem során rengeteg gonosz cselekedet volt ezeknek a tulajdonságoknak a mozgató rugója.

A könyv ennek az időszaknak állít emléket, illetve azoknak a megesett, tini anyáknak, akik a rossza korba és helyre születtek.

PAVLA HANÁCKOVÁ: VIZEK A NAGYVILÁGBAN

Főhősnőnk, Anni a tengerparton játszik. A kislány kagylókat keresgél, hogy azokkal díszítse homokvárát, mikor észrevesz egy hatalmas szállítókonténert, melyet partra vetett a víz. A konténerben állatok vannak, akiket elraboltak szülőföldjükről és most nem találják az utat haza! Anni felajánlja a segítségét és oldalán a hét állatkával felkerekedik, hogy bebarangolja a vízi területek világát. Miközben a kislány a pirája, a polip, az aligátor, a béka, a rák, a pingvin és a levesteknős élőhelyét keresi, társaságukban bebarangolhatjuk a különböző vizeket. Megismerhetjük az óceánok, a folyók és a tavak jellemzőit, láthatjuk ezen lenyűgöző helyek állat- és növényvilágát, lemerülhetünk a tengerek habjaiba, megtanulhatjuk, milyen állatok élnek a Napfény-, a Homály-, és az Éjfélzónában, majd megnézhetjük milyen üzenetet küldtek otthonukból segítőjük és jótevőjük, Anni számára.

EVE CHASE: A FOXCOTE KÚRIA LÁNYAI

Három nemzedék, két nyár, titkok, vidéki kúria, baljós erdő, jó karakterek.  Rejtélyes, szövevényes történet elfeledett gyermekkorról, a családi szeretet erejéről.

Egy eldugott vidéki kúria melletti idilli erdőben újszülött kislányra találnak. A kúriában élő Harrington család befogadja a babát, és a hitetlenkedés hamar örömbe csap át. Éppen saját gyermekük elvesztését gyászolják, és a gyönyörű csecsemő új reményt ad nekik. Ám nem sokkal később valaki holtan hever a birtokon, és a tökéletes családról alkotott álmok szilánkokra törnek. Évtizedekkel később ezekből a szilánkokból kell összerakni az igazságot, bármilyen fájdalmas is.

Eve Chase műve érzelmekkel teli, hátborzongató olvasmány, az utolsó oldalakig fenntartott feszültséggel.

DOUGLAS ADAMS: GALAXIS ÚTIKALAUZ STOPPOSOKNAK

Douglas Adams (1952-2001) amerikai író, elsősorban sci-fi író. Leghíresebb regénye a Galaxis útikalauz stopposoknak, egy 5 részből álló trilógia. Vígjáték, sci-fi, egy fantáziadús útikönyv, a híres Enciklopédia Galactica reklámja.

 Mindez jellemző erre a könnyed, szórakoztató regényre, melynek földi főhőse Arthur Dent, aki éppen a házát igyekszik megmenteni az útépítők buldózerétől, mikor a földet elpusztítják a galaktikus sztrádát építő Vogonok. Arthur csak a barátja, Ford Prefect segítségével menekül meg, akiről kiderül, hogy ő maga is földönkívüli. Ezzel az eseménnyel kezdődik hőseink kalandsorozata, melyben stopposokként bejárják az univerzumot. Megtanulva mindazokat a hasznos trükköket, mint hogy mindig legyen nálad törölköző, vagy hogy soha ne ess pánikba, melyek a túléléshez szükségesek és elengedhetetlenek. Ez az igazán szórakoztató regény kikapcsolódást jelent mindazoknak, akik el akarnak merülni a fantázia, a fantasztikum világában.

A Galaxis útikalauz stopposoknak méltán világhírű mű, melyet meg is filmesítettek, sőt az író és regénye tiszteletére május 25. a törölköző világnapja is.

GREG JAMES - CHRIS SMITH: CSAK EGY SRÁC

JOSEPH HELLER: ISTEN TUDJA

Murph Cooper, a 11 éves főszereplő állandóan költözködik, minden évben más-más iskolában kezdi a tanévet. Anyukája az utolsó utáni pillanatban csak nagy nehezen tudja elintézni, hogy fiát egy meglehetősen furcsa intézménybe felvegyék.

Mialatt Murph próbál a suliban beilleszkedni, a város másik végében egy laboratóriumban fontos, határidős kísérletek folynak és egy vakmerő húzás eredményeképp valami „borzasztóan” félresikerül. Hatalomra éhes erők szövetkeznek, összefognak, és sötét, megátalkodott tervek látnak napvilágot. Ám a legnagyobb veszélyben az iskola diákjai és dolgozói vannak. Sőt, ha jól szuperálnak a kifejlesztett technológiai eszközök az egész ország a gonosz hatalmába kerülhet.

GÁRDOS PÉTER: SEMMELWEIS IGNÁC RÖVID BOLDOGSÁGA

Gárdos Péter Balázs Béla-díjas filmrendező, író. 1987-ben mutatták be máig legsikeresebb filmjét, a Szamárköhögést, mely 52 filmfesztivált járt meg, és számtalan díjat nyert. 2010-ben jelent meg első regénye Hajnali láz címen, szülei szerelmének igaz történetével. Negyedik regénye ez a mű, melyben megrendítő választ kínál egy zseni életének máig megválaszolatlan kérdéseire.

Semmelweis Ignác nevével talán nincs magyar, aki ne találkozott volna még. Az anyák megmentőjeként emlegetjük, számos egészségügyi intézmény viseli a nevét, de vajon egy-két tényen túl tudjuk-e ki volt ő?

Semmelweis 1844-ben szerezte meg orvosdoktori diplomáját Bécsben, de a diploma megszerzése után is folyamatosan képezte magát. Megpályázta a tanársegédi állást Klein professzor szülészeti klinikáján, ahol a gyermekágyi lázzal összefüggő haláleseteket kutatta éjjel-nappal. Mialatt Velencébe utazott pihenni, meghalt barátja, Jakob Kolletschka, a kórbonctan tanára. Visszatérése után megnézte a boncolási jegyzőkönyvet, és rájött, hogy a betegség, mely a barátja halálát okozta, és az, amelyet gyermekágyi láz néven ismernek, azonos. Felismerte, hogy a gyermekágyi lázat az orvosok okozzák azzal, hogy  boncolás után kézfertőtlenítés nélkül mennek át a szülészeti osztályra vizsgálni a várandós nőket, vezetni a szüléseket. Több vegyszer kipróbálása után a klórmeszet választotta fertőtlenítőszernek és kötelezte az orvosokat és a személyzetet a szülészeti osztályokra való belépés előtti klóros kézmosásra, majd bevezette az egyes betegek vizsgálata közti kézmosást is. Intézkedései rendkívül népszerűtlenek voltak, kollégái pedig a statisztikai bizonyítékokat sem vették komolyan, annak ellenére, hogy csökkent a gyermekágyi lázban elhunytak száma. Felfedezését és az aszeptikus eljárással elért eredményeit csak évekkel később publikálta. Újszerűségével, és főleg szenvedélyes hangvételével a hazai és a külföldi szakma nagy részének elutasítását és támadását is kiváltotta. Már évekkel halála előtt is furcsaságok mutatkoztak magatartásában. A felfedezése óta kialakult súlyos önvád mellett a támadások még jobban próbára tették megviselt idegrendszerét, mely elmezavarrá súlyosbodott, ezért elmegyógyintézetbe utalták, ahol két héttel később meghalt.

Halálának körülményei régóta tudományos viták tárgya. A pályája kezdetén, boncolás közben szerzett szifiliszes fertőzés és az ebből kialakult agysorvadás, illetve az elmegyógyintézetben elszenvedett bántalmazás egyaránt felmerült. A vizsgálatok szerint a jobb kezén kialakult lassú lefolyású csontvelőgyulladásból támadt szepszisben halt meg, abban a betegségben tehát, melynek lényegét felfedezte.

Gárdos Péter sokrétű kutatómunka után írta meg a regényt, melyben nemcsak gazdag információanyag köszön vissza, de egy tényekre építő életút is.

Semmelweis Ignácot ma piedesztálra emelik, életében egy csepp megbecsülést sem kapott. Életéből, tragédiájából mindenki tanulhat, hogy ne a vágyott eredményeket vagy kultuszt hajszoljuk, de fejet hajtsunk a tények és az igazság előtt.

JOSEPH HELLER: ISTEN TUDJA

Joseph Heller (1923-1999) világhírű amerikai író, forgatókönyvíró, akinek a regényei a maguk stílusában egyedülálló módon tartanak görbe tükröt az emberek, társadalmak, kultúrák elé. Ilyen regény az 1984 -ben íródott Isten tudja is, mely az Ószövetségig viszi vissza az olvasót. A regény elején Dávid király elmélkedik halálos ágyán az életről, tetteiről, a vallásról.

Ami megelevenedik a regényben, az egy érző, vívódó, gyakran hibákat is elkövető ember, egészen más, mint a bibliából megismert Dávid király. A mű egyszerre könnyed, kissé szarkasztikus hangvételű, ugyanakkor humoros és elgondolkodtató. Az ifjú, az arcátlanság határát súroló legényke, a száműzött rablóvezérből lett király, a férjes asszonyt elcsábító, majd tőle szabadulni nem tudó ember, aki fiai között nehezen tart rendet, egyszóval egy egyszerre szerethető és elítélhető, de esendő emberként áll elénk Dávid, a zsidók királya. A regényben az élet, a család, az erkölcs kerül terítékre, elsősorban persze mindezek zsidó szemszögből.

A regény egyszerre történelmi, társadalmi, de könnyed szórakoztató írás. Hellert lehet szeretni, vagy nem szeretni. Nincs középút.

FIEP WESTENDORP - MIES BOUHUYS: PIM ÉS POM - A NAGY KALAND

Két macsekról szól a történet: az egyik fekete, a másik fehér. Nagyon jó barátok, és mindketten a Kedves Hölgynél laknak. A Kedves Hölgy nagyon szereti a házi kedvenceit, ezért nemcsak simogatással és puha fekvőhellyel kényezteti őket, hanem szardíniával és egyéb finom falatokkal is. Igazi cicamennyország! Egészen addig, míg a Hölgy unokahúgai meg nem jelennek és el nem viszik a szőrös kedvenceket piknikezni. Saci és Timi, a két kislány, akaratos és kissé erőszakos, a kelleténél jobban ragaszkodnak a cicákhoz. Túlzottan babusgatják, szorongatják őket, és ha menekülni próbálnak, a farkuknál fogva rántják vissza a két kedvencet.

Pim és Pom nem nagyon élvezik ezt a helyzetet, végül mégis sikerül meglógniuk a két copfos kislány elől. Csak miután a veszély elhárul, tudatosodik bennük, hogy egyedül maradtak az erdőben, és hamarosan besötétedik. Találniuk kell egy helyet, ahol éjszakára lehajthatják a fejüket, és enni sem ártana valamit.

Kalandjuk során egy cirkuszi karavánnal is utaznak, és azt is megtudják, milyen élete van a kóbor macskáknak. Persze a gazdi hiányát nehéz bármivel is pótolni. Vajon sikerül visszatalálniuk a Kedves Hölgyhöz?

És a barátságuk kiállja a próbatételeket?

 

DAPHNE DU MAURIER: A MANDERLEY-HÁZ ASSZONYA

Szertartásos étkezések, vizitek és vendégfogadások, séták a völgyben, és készülődés a jelmezbálra-ennyiből áll Manderley lakóinak élete, legalábbis a cselédség és a házba meghívottak szemében.

Ám a mindvégig névtelen főszereplő, az érzékeny új úrnő híven beszámol ennek az életnek a fonákjáról is: a titkos bűntudatról, a névtelen szorongásról, a rettegésről, amely éppolyan elválaszthatatlan a háztól, mint a fényűzés. Mert a félelem mérgezi a lelkét, fél a fitymáló házvezetőnőtől, az évszázados úri szokásoktól, a halott előző asszony árnyaitól, de leginkább attól, hogy méltatlan lesz Manderley-re és kiűzetik onnan.

Az írónő megalkotta a láthatatlan gonoszt az első Mrs. de Winter-Rebecca személyében, aki lassan már egy éve halott, de emlékezete annyira élő és túlidealizált, jelleme annyira erőteljes és hatásos, hogy a jelenlegi Mrs. de Winter személyisége még jobban eltörpül, ártatlan naivitása még szembetűnőbb. Az író azzal is kihangsúlyozta mindezt, hogy saját nevet sem adott neki, ő csak Mrs. de Winter, holott ez a cím mindenki szerint Rebeccát illeti. Még az új feleség is azt gondolja, nincs helye Manderleyben, a személyzet nem fogadja el, a férje is csak megtűri, ennek okán nem is tudja magát elfogadni Mrs. de Winterként.

Maxim, a férj a bűntett leleplezésétől és a botránytól retteg, de lényegében Manderley-t fél elveszíteni, mintahogy Manderley kedvéért tűrte oly soká néma cinkosként, egy démoni asszony aljasságait.

A legérdekesebb megoldás az olyan főszereplő, aki halott, nincs jelen fizikai formájában, mégis érezhető a sorok közt, ott van Manderley bútoraiban, a szobákban, a szokásokban, a virágokban, a tenger zúgásában: ez Rebecca, aki valójában irányítja a cselekményt, még halála után is.

Névtelen szereplőnk-a második Mrs. de Winter-önálló kezdeményezésre képtelen alakja szemünk láttára válik felnőtté. Olyan paradicsomba lép be, ahol végzetes bűnt követtek el.

A ráérősen építkező regény az utolsó részekben átvált egy feszültséggel teli krimibe, mely rávilágít a baljós érzések okára, fényt derít a bűntettre és a bűnös kilétére, és lehetőséget ad Mrs. de Winternek, hogy passzivitásából kiválva felnőjön.

ADAM GIDWITZ: SZÖRNYECSKE A HÁTIZSÁKBAN (UNIKORNIS MENTŐCSAPAT 1.)

A könyv főhőse a kicsit különc kisfiú, Elliot Eisner, aki meglehetősen vacak helyzetben találja magát, amikor új iskolába kezd járni, és rögtön az első napján egy osztálykiránduláson kell részt vennie. A kicsit sokat aggodalmaskodó fiú számára ez a nap önmagában is felér egy tortúrával, és akkor még nem is sejti, miféle kalandok várnak rá a későbbiekben. Az elsőre nem túl megnyerő osztálytársak között szerencsére akad egy lány, akivel hamar összebarátkozik, így a nap további részét Uchenna társaságában tölti.

A kirándulás célja az erdős-mocsaras Kopár Fenyves, ahol az osztály egy igen különös tanár, Fauna professzor vezetésével tanulmányozhatja a helyi élővilágot. Két kis főhősünk nem különösebben rajong a tanulmányútért, és kis idő múlva el is szakadnak társaiktól. Ahogy aztán az erdőben bandukolnak, egy nem mindennapi lényre találnak. A piros-kék, sárkány-szerű teremtmény éppen egy csapdából próbál kiszabadulni, és bár a gyerekek- főleg a szorongósabb Elliot- érzik, hogy ez talán nem a legjobb ötlet, mégis segítenek kiszabadítani. Innentől kezdődik az igazi kaland, ugyanis a kis bestia úgy dönt, ezentúl nem tágít a fiatalok mellől…Közben megtudjuk, hogy Fauna professzor nem egy hétköznapi iskolai tanár, hanem egy titkos társaság tagja, aminek szent célkitűzése, hogy megóvja a misztikus lényeket a hétköznapi emberektől, különösen a kapzsi és aljas Schmoke-testvérektől. A gyerekek még észbe sem kapnak, és máris belecsöppennek egy régóta tartó küzdelembe és küldetésbe, ahol tanúbizonyságot kell tenniük bátorságukról és emberségükről.

KEN FOLLETT: A TŰ A SZÉNAKAZALBAN

Egy jó és képzett kém eszméletlen tudás és megfigyelni tudás birtokosa. Ez a könyv jól mutatja, hogy a jó kémnek rettentő sok mindenhez kell értenie de lelkiismeret tekintetében viszont az a jó ha nem ért túl sok mindenhez…

A cselekmény 1940-ben indul, amikor a Henry Faber álnéven élő német mesterkém (fedőnevén Die Nadel, a Tű) egy kis londoni panzióban kénytelen meggyilkolni a szerelmi ajánlatával váratlanul rátörő szállásadónőjét, mert az rádióadása közben nyitott rá.

Rendkívüli óvatossága révén a Tűnek mindig sikerül kisiklania a rá vadászó angol kémelhárítók kezei közül, akik a háború idejére a titkosszolgálatban dolgozó Godliman professzor vezetésével már sok német kémet lefüleltek és részben kivégezték, részben hamis üzenetek továbbítására kényszerítették. Ennek ellenére már elég sok mindent tudnak a Tűről.

A szövetségesek Franciaország inváziójára készülnek. A normandiai partraszállást elterelő hadművelet előzi meg: a németekkel szeretnék elhitetni, hogy az invázióra Calais-nál kerül sor, ezért hatalmas fantomhadsereg gyülekezését imitálják Anglia dél-keleti partjainál.

Mind a két ország magasan képzett kémeket vet be, akinek személyazonosságát nem szabad az ellenségnek megismernie. Mindig a másik előtt kell járniuk, nem szabad árulkodó nyomot hagyniuk maguk után. A Tű nyomában ott járnak az angolok, de mindig egérutat nyer előlük. Fontos információ birtokába került, amit haladéktalanul át kell adnia a németeknek.

Ken Follett ezt a történetet meséli el, valamint a Tű elfogására szervezett hajtóvadászatot. A háború kimenetele attól függ, hogy sikerül-e elcsípni a Tűt, mielőtt még kapcsolatba léphetne a németekkel, a kémnek ugyanis bizonyítékai vannak a nagy átverésről. A létfontosságú információt maga Hitler várja személyesen, s tengeralattjárót küld a Tű felvételére, ám a kis Skócia melletti szigeten, ahol az utolsó pillanatban a Tű megbújik, másképp alakulnak a dolgok…A fiatal hölgyre, aki a szigeten él nyomorék férjével és kisfiával sorsfordító napok várnak.

DIANA APPLEYARD: SZÜLÉS VAGY SZABADSÁG!

Carrie Adams, a sikeres tévéproducer, feleség és anya úgy gondolja, itt az ideje a babázás után visszatérni a munkába. Gyermekei úgy tűnik sikerrel veszik ezt a lépést, a dadus sokkal ügyesebben szervezi a házimunkát és az életet, mint a mami. Carrie-nek tehát legfőbb gondja, hogy kismamából újra pörgős dolgozó nővé turbózza magát. Így élnek a modern nők, ezt várja tőlük a világ: sikeres és bombázó feleségek, tökéletes részmunkaidős anyukák.

Sokat változott a családi munkamegosztás és dinamika, mióta a nők szülés után egyre inkább és egyre hamarabb visszatérnek a munkaerőpiacra. De milyen hatással van ez a gyerekekre, hogyan lehet jól kommunikálni, hogy anyának is vannak szükségletei? Milyen egy ideális családi munkamegosztás?

A háztartást alapvetően és döntően az anya vezeti, aki egyébként dolgozik is, míg az apa feladata és felelőssége a család anyagi biztonságának megteremtése. A férfiak térnyerése a gyermeknevelésben, vagy a háztartásban még mindig nem számít általánosnak. Sőt, időnként az látszik, hogy inkább csak elvárásként jelenik meg, kevés támogatást kapnak ehhez a szülők, hogy a megváltozott szerepekben is jól érezzék magukat. Az anyák pedig szintén meg akarnak felelni az összes rájuk mért szerepben: munkavállalóként, feleségként, anyaként.

Tény, hogy Anglia sok szempontból más világ, de ettől még nagyon is hasonló élethelyzetekkel, gondokkal és vidám percekkel találkozik minden kismama.

Diana Appleyard könyve mindent visszaad, amit egy nő ebben az élethelyzetben átélhet. Visszamenni a munkába, otthagyni a babát. Küzdeni a hiányával, ebben az esetben még a bébiszitterrel is. Megpróbálni mindenhol megfelelni….És ami ennek a következménye. A gyerekek túl gyorsan megnőnek. Ha valaki kihagy valamit az életükből, nem biztos, hogy később minden pótolható…….

WILBUR SMITH: LÁNGOLÓ PART

Születés, halál, Afrika egzotikus tájai, kaland, szerencse, háború, erős jellemű emberek. Mindez jellemzi Wilbur Smith Lángoló part című könyvét. A kalandregény eseményei a háború dúlta Észak – Franciaországban kezdődnek, 1917-ben.

 Centaine de Thiry, az ifjú arisztokrata hölgy megmenti a gépével lezuhanó Michael Courtney, százados életét. A két fiatal között szerelem lobban, de kapcsolatuk rövid életű lesz. Michael életét veszti egy légicsatában. A magányos és kétségbeesett Centaine gyermekével a szíve alatt Afrikába utazik, hogy a szeretett kedves szülőhelyén hozza világra gyermekét. Ám egy torpedótámadásnak köszönhetően a kórház-hajó, melyen utazik elsüllyed. Az ifjú asszony megmenekül, a namíbiai sivatag partján ér földet. Hátborzongató, kalandokkal teli utazás veszi kezdetét, ahol a túlélés a tét.

PATAKI ÉVA: AMI ELVESZETT

A Balázs Béla-díjas írónő saját családjának történetét tárja az olvasó elé.

A fordulatos történet egy évszázad fontos történelmi pillanatain, országokon, földrészeken vezeti át az olvasót, vissza-visszatérve a jelenbe. A szereplők elszánt, a családért küzdő, mégis gyöngéd nők.

Egy mezőkövesdi zsidó kereskedőfamília történetét ismerhetjük meg öt nemzedéken keresztül. A regény az írónő családján keresztül mutatja be a mindennapokat, a fővárosba költözést, a békeidőket és a vészkorszakot egyaránt. Pataki Éva édesanyja emlékdobozát sokáig nem nyitja fel, de az emlékei időnkét felszínre törnek. Majd elszánja magát és a dobozban talált kéziratok, fotók, emlékek alapján összerakja családja történetét. A könyvben erőteljesen jelen van a női szál: a dédnagymama, a család mozgatórugója még ép lelkületű, majd generációról generációra egyre inkább érezhető a körülményeknek felelve a sebzettség, míg végül az édesanya élete a terhek alatt tragikus fordulatot vesz. Pataki Éva már az unokák generációja, aki maga is tapasztalta, hogy az elhallgatás, az átörökített traumák neurotikussá teszik az unokákat is.

Így a könyv felfogható egy társadalomrajznak, társadalomkritikának, belső utazásra hív, békeidők és vészkorszakok labirintusaiban elveszett nemzedékek nyomába eredve.

FEDERICA MAGRIN: TÜNDÉREK ​TITKOS VILÁGA

Helka, Havaska és Hanga kalauzolják végig a kis olvasókat a tündérek titkos világában. Tündérfalvába utazhatunk, ott avatnak be minket a mindennapi elfoglaltságaikba.

Megtudjuk, hogy bizony, a tündérek is járnak iskolába, ahol egyes tündérek megtanulják az időjárás mesterségét, így kicsit tudósokká is válnak, míg mások az állatok tündérei lesznek és megint mások a növények tündéreivé válnak.

Ehhez viszont meg kell tanulni, hogy milyen is a szivárvány, miért esik az eső vagy, hogy is  néz ki a hópehely. A kis tündérek azt is megmutatják, hogy a kis olvasó hogyan tudja előállítani otthon a szivárvány színeit. Azt sem titkolják, hogy a természetben melyik növény gyógyító hatású és melyik a legjobb fűszer, vagy hogyan tudhatjuk meg, hogy egy fa hány éves. A kis tündérekkel együtt megtanulhatunk szép virágékszereket készíteni. Az állatismeret során megtudjuk, hogy melyik bogár a tündérek kedvence és mi is az a báb, de megismerkedhetünk a mókusokkal, kaméleonnal, hermelinnel és még sok egyéb élőlénnyel. A sütés rejtelmeibe is beavatják a gyerekeket, így iskolába uzsonna gyanánt egy finom süti is készülhet, természetesen a tündérek segítségével.

 

MAURICE DRUON: ELÁTKOZOTT KIRÁLYOK

Maurice Druon (1918-2009)(francia író, költő politikus) talán legismertebb regénye a hét könyvből álló elátkozott királyok sorozat.

A mű a középkori Franciaország fénykorába repíti az olvasót, ahol is az akkori uralkodó Szép Fülöp éppen a templomosok lovagrendjével készül leszámolni. A politikai cselszövések és intrikák között bepillantást kap az olvasó a korabeli Franciaország és Európa mindennapjaiba, az uralkodói udvartól az egyszerű itáliai kereskedőkig.

Az összeesküvők, Fülöp francia király, a mindenható és rettegett minisztere (pecsétőre) Guillam de Nogaret, valamint a hatalmát óvó VII. Kelemen pápa, az ekkor messze a leggazdagabb rend a templomosok ellen szervezkednek azok hatalmának és vagyonának megkaparintásáért. A több szálon futó történet egyszerre izgalmas krimi, középkori intrika, szerelmes történet és lovagregény.

Maga a cselekmény végig vezet a Capeting ház kihalásán át egészen a százéves háború kitöréséig. A fordulatos regény olvasásával olyan történelmi korszak tanúi lehetünk, amely mind a mai napig érezteti hatását. Amellett, hogy szórakoztató a regény, a történelmi pontosságot is szem előtt tartja, így sok ismerettel is gazdagodhat az olvasó.

KIMBERLEY FREEMAN: VADVIRÁGOK LÁNYAI

„Kétféle nő van a világon, Beattie: olyan, aki cselekszik, és olyan, akivel megtesznek ezt-azt. Próbálj az első típusba tartozni.”

 

Megható és szívet melengető történet emberi sorsokról, múltról, jelenről.

Két erős nő, a nagymama és unokája életét követhetjük nyomon a könyvben. Az egyik Beattie, akit az élet nem kímélt, de minden megpróbáltatást elviselt. Csodálatos anya, barát, szerető és feleség volt.  A másik Emma, Beattie unokája. Mire a történet végére érünk, csodálatos jellemfejlődésen megy át.

A történet mindvégig két szálon fut a két hősnővel, a két idősík is váltakozik, az embernek olyan érzése van, mintha egyszerre két könyvet tartana a kezében, melyek két teljesen másik történetről szólnak, s végül mégiscsak eggyé fonódnak.

Az abszolút főhős Beattie, akinek életébe 1929-ben kapcsolódunk be Glasgowban, és az ő kalandjait követjük egészen haláláig. Később, mintegy mellékszálként indul Emma története is, mely a végén Tasmániában ér fordulóponthoz.

Beattie-nek nehéz sorsot szán az élet. Küzd az életben maradásért és rossz döntései ellen is. Szegény családból emelkedik magasra, de nem élvezheti igazán, a múltja nem ereszti. Erősen viselte azt a kemény életet, ami jutott neki: a teljes reménytelenségből, nincstelenségből, több ezer kilométerre hazájától állt talpra.

Emma már a biztos anyagi háttérbe született bele, neki más feladatot szánt az élet. Őt egy baleset döbbentette rá, hogy talán nem jó irányba tart az élete, kiüresedett napjait neki kell megtöltenie felismerésekkel, apró csodákkal.

A Vadvirágok lányai egy keserédes, mély érzésekkel teli könyv, mely elszomorít, de nem hagyja hogy szomorúak maradjunk, mert sugárzik a lapokról a kitartás, a remény és a végtelen szeretet. A történet lényege, hogy bár változnak az idők és minden kornak megvannak a maga nehézségei, azok ahogy jönnek el is múlnak, de a remény és a szeretet állandó.

ESTHER ÉS JERRY HICKS: SARA ELSŐ KÖNYVE

 A tizenéves Sara egy meg nem nevezett, békés amerikai kisvárosban éli életét. Az iskolában, lévén álmodozó típus, nem érzi igazán jól magát, csibész tesója és annak haverja gyakran törnek borsot az orra alá, s bár barátai sincsenek, elvan a maga kis világában. Mígnem találkozik egy roppant különös lénnyel: egy hatalmas, bölcs bagollyal, aki képes kommunikálni a lánykával. A Salamonnak nevezett madár apránként vezeti be Sarát abba a gondolkodásba, mely szerint azt vonzzuk be életünkbe, amire gondolunk, de nem áll meg itt, hanem gyakorlati útmutatást is ad, hogy miként kellene mindezt alkalmaznia.

A tanítás összeszövődik Sara tapasztalataival, mindazzal az apróbb-nagyobb jóval és rosszal, ami a kislány életében történik. Mert a könyv, amellett, hogy érthető és világos, egyben szórakoztató és kalandos is, viszont nem kendőzi azt sem, amit az élet árnyoldalához szokás sorolni, sőt, épp az ide tartozó élményekkel való szembenézést is megmutatja.

MOLNÁR T. ESZTER: STAND-UP! EGY MAJDNEM NORMÁLIS CSALÁD

Főszereplőnk egy tizenéves kislány, Bakos Virág, aki egy háromgyerekes csonka család középső gyereke. Anyukája már sok éve meghalt, édesapja egyedül neveli őket, bár még nem lábalt ki igazán a szomorúságból. A nővére segédkezik neki a gyerekek ellátásában és a család működtetésében, de néha ő is igazán sok, nem mindig úgy segít, ahogy kellene.

Eleinte Virág mindennapi életében minden rendben van, barátnője van, akivel megoszthatja gondjait, titkait és jól elvannak, de aztán elromlanak a dolgok. A nővérének nem úgy sikerül az érettségije, ahogyan kellene, rossz társaságba csöppen, az öccse verekedésbe keveredik, az apja szobájában egyre több borosüveget talál reggelente, és két fiú is máshogy kezd viselkedni vele, mint ahogyan addig. A nagynénje pedig mindenáron össze akarja boronálni templomba járó barátnőjét az apjával. Virág igazán magával sincs kibékülve, ezért éli meg annyira tragikusan a problémákat, de derekasan és tiszteletre méltóan megküzd minden egyes felmerült gubanccal. És éppen ezért, mert mindenkinek annyi problémája van, a sajátjához nem nagyon tud segítséget kérni senkitől, mert apja is el van foglalva a maga és élete sikertelenségével. Egyedül Berci, a Franciaországból édesapjához költözött osztálytársa és Dani figyelmére számíthat. Dani részéről ez egy kicsit másfajta figyelem, meglepő és kicsit érthetetlen Virág számára, de azért benne is nyiladoznak bizonyos érzések.

A történet végére már-már igazi családként kezdenek működni, és Virág is tisztázni tudja magában, hogy mi a fontos, mit áldozzon fel miért és mi a legjobb neki.

KRISTIN HANNAH: MENEKÜLÉS ALASZKÁBA

Kristin Hannah Menekülés Alaszkába című szívbe markoló regénye egy krízishelyzetbe kerülő családról szól.

 A vietnámi háborús veterán, Ernt Allbright képtelen beilleszkedni a társadalomba, poszttraumás szindrómában szenved. A háború előtt boldog családként éltek, a férfinak jóállása volt autószerelőként. Azután elment Vietnámba, ahol meglőtték és hadifogságba esett. Nélküle a feleség összeomlott, városról városra sodródott serdülőkorú lányával, Lenivel. Amikor a férj hazatért, rá sem lehetett ismerni. A feleség emlékeiben élő jóképű, nevetős férfi mélabús, hirtelenharagú és távolságtartó lett. Nem tudott aludni, rémálmok gyötörték. Nem tudott egy munkahelyen sem megmaradni, összeférhetetlen lett. Sokat veszekedtek. Miután egy katonatársa ráhagyott Alaszkában egy faházat, elköltöztek, hogy önfenntartók és függetlenek legyenek. Elmentek Alaszkába, hogy egy új álmot hajszoljanak. A vadonban a megpróbáltatások sora várt rájuk, a semmi közepén, áram és folyóvíz nélkül. Az egész év pedig gyakorlatilag a télről szólt, hogy túléljék, hogy elegendő élelmiszert raktározzanak el. A hideg, a medvék, a farkasok állandó veszélyt jelentettek. Meg kellett tanulniuk túlélni. Lőni, gyilkolni, hogy élelemhez jussanak és biztonságban érezzék magukat. A hosszú, sötét tél pedig kihozza az emberből a legrosszabbat, különösen a gyenge mentális állapotú családfőből. A szülők közötti mérgező kötelék,  beteg, torz szerelmük végül tragédiába fullad.

Kristin Hannah regénye emberi sorsokról szól. Szeretetről, veszteségről, a túlélésért való küzdelemről, miközben Alaszka gyönyörű, de egyben félelmetes, könyörtelen világát idézi elénk.

KRISTEN LOESCH: AZ UTOLSÓ PORCELÁNBABA

Kristen Loesch debütáló műve sodró lendületű, gondos kutatómunkán alapuló regény a történelem pusztító forgatagába keveredett családról.

A főhős egyetlen anyai öröksége kísérteties porcelánbabák gyűjteménye és egy orosz tündérmeséket tartalmazó könyvecske. A mesék varázslatos világa mögött egy sokkal sötétebb, valódi történet rejtőzik.

Alig másfél évtizeddel ezelőtt Raisza boldogan élt Moszkvában. Ám egy nyári éjszakán fegyveresek törtek rájuk, megölték apját és testvérét, egyedül neki sikerült elmenekülnie anyjával.

Most Rosie néven él Oxfordban, történelmet tanul, vőlegénye semmit nem tud múltjáról, betegeskedő anyja pedig egyedül az italban lel megnyugvásra.

Anyja halála és egy orosz disszidenssel való találkozása azonban új utakra vezeti, vissza a szülőföldjére. Kutatása során feltárulnak családja titkai, melyek mélyen összefonódnak a 20. századi orosz történelemmel: az 1917-es bolsevik forradalommal, Leningrád ostromával, a sztálini tömeggyilkosságokkal, a pártállam fojtogató hatalmával. Mindennek középpontjában egy Tonya nevű fiatal nő áll, akinek szépsége a porcelánbabák tökéletességét idézi. Vajon mi köti össze ezt a nőt Raiszával és a családját elpusztító leszámolással?

Remekül megírt, izgalmas, rejtélyekkel teli könyv, egy szinte elképzelhetetlen korszakról, a porcelánbabák titokzatos kiléte pedig mindvégig ott tart a lapok között, hogy mit is képviselnek és mi a jelentésük.

RUFF ORSOLYA: VOLT EGY HÁZ

  Jelenleg egy családi tragédia miatt szomorú életet élő, kedves család és egy hatalmas, a történelem okozta tragédiával sújtott öregúr élete találkozik a címbéli Volt egy házban – a paradicsommadaras házban, amely telis-teli van rejtélyekkel, titkokkal, kalandosan megfejthető feladványokkal, és talán ugyanannyi örömmel is, mint fájdalommal. Ki tudja, mit őriz még ez a több generáció felnövését falaival, ablakaival szemmel kísérő ház? Mindenesetre jó gyógyírül szolgál a frissen, gyerekeivel odaköltöző apának, gyerekeinek és az őket vendégül látó anyai nagymamának, Nanának.

Keresnek-e valamit? Bizonyára, mint mi, emberek valamennyien – igen. Nyugalmat, megnyugvást, támaszt, a lábuk alól kicsusszant talajt, azt, aki a legfontosabb…

A Ház megpróbál ebben nekik segíteni minden, idők folyamán magába zárt emlékével és emléket rejtő zegzugával. Minden ott menedéket találónak más-más gyógyírt nyújt: Emmának, a 12 éves lánynak érdekfeszítő és azonnal megoldásra váró rejtélyekkel tereli el szomorú gondolatait. Nanának, a nagymamának egyet jelent az addigi életével, akár egy hatalmas fotóalbum, vagy emlékkönyv – bárhová tekint, bárhol üti is fel – emlékek elevenednek fel benne. Attilának, az apának, óriási harc és küzdelem, amelyben neki muszáj felülkerekednie – most rajta a sor, most ő lesz a nyertes – saját magáért, a gyerekeiért, a családja fennmaradásáért, az ikrek: Áron és Kamilla és a nagylány, Emma együttmaradásáért. Félixnek barátokat jelent. Vince bácsinak pedig az egykori szimbolikus, de életet jelentő „börtön” mostanra egész biztosan a családi fészek lehet…

Valamennyiüknek egyformán nagy a tét: a család és abban saját maguk megmaradása.

ÁCS IRÉN-DOGOSSY KATALIN: AZOK A JÓ KIS HATVANAS ÉVEK

Nosztalgia, Kádár-korszak-van, akinek ezektől a kifejezésektől elhomályosul a tekintete, mások inkább rosszul lesznek.

A szerző is csak annyira nosztalgikus, amennyire majdnem mindenki. Szívesen emlékszik vissza az iskolában eltöltött évekre, feltéve, hogy elég régen voltak.

Dogossy Katalin huszonöt éve újságíró. Az Új Tükör, a Képes 7 munkatársa volt, a rendszerváltás óta a női sajtónál dolgozik. A kötet fotói Ács Irén archívumából valók. A fotóművész huszonöt éven át dolgozott az Ország-Világ szerkesztőségében. A fotók csaknem a szöveggel egyenértékű részt képeznek a könyvben. A szöveg is, a képek is a mindennapokról mesélnek.

A szerző szavai:

„Nyilvánvaló, hogy ez az új évezred már nem az én évezredem. Alaposan elavultam. Véglegesen és korszerűtlenül huszadik századi vagyok. Tátott szájjal bírok álldogálni ódon antikváriumok polcai előtt, a mai napig megszagolom a könyvet, mielőtt olvasni kezdem. Kilel a hideg a plázákban és szupermarketekben. Nagy ívben elkerülöm a multiplex mozikat. Szeretném elmondani a huszonéves fiamnak, hogy annak idején jó volt ott ülni a meleg szobában és nézni, amint a rádió zöld macskaszeme világít, miközben Miska bácsi levelesládájából mesélt. Szeretném elmondani, hogy mennyire gyűlölöm a televíziókból kiömlő készre gyártott képeket és érzelmeket, az egy sablonra készülő gondolatokat és az egymást törlő információkat. S kicsit se szeretem, hogy rám telepszik ez az egész gépesített, turbósított, elektronizált világ. Sokáig azt gondoltam, mégse mondom el, mert úgyis csak az lesz a válasz, mama te ezt nem érted. Aztán meggondoltam magam. Maradjon abból a régen volt világból emlék azoknak, akik velem együtt átélték, és valami azoknak, akiket érdekel, hogy milyenek voltak azok a sokat vitatott, jó kis hatvanas évek.

Dogossy Katalin családja nem tartozott a rendszer kegyeltjei közé-élményei olyanok, amiket mindenki megélhetett abban a korban. Nekik is ajánljuk a könyvet, de méginkább azoknak, akiknek a szülei voltak gyerekek a hatvanas években-tanulságos lesz.

LAURA BALDANI: ESTÉE LAUDER ÉS A SZÉPSÉG ÁLMA

Ki is a magyar származású Estée Lauder, aki üzletasszonyként több évtizeddel megelőzte korát, mikor 1947-ben, szinte forradalmat kirobbantva megalapította világhírű kozmetikai cégét?

Már születési idejét is titok övezi, akár 3 időponttal is találkozhatunk.  Legvalószínűbb, hogy 1906-ban született az Egyesült Államokban magyar és cseh bevándorlók gyermekeként. Érdekesség, hogy anyai nagyszülei, Groszhandler Betti és Schatz Izrael városunkban, Sátoraljaújhelyen éltek. Születésekor az Eszti nevet akarták neki adni, anyja kedvenc nagynénje után. Végül Josephine Ester Mentzerként lett anyakönyvezve és a beceneve lett az Eszti, amelyet felnőttkorában Estéeként használt, ékezetet téve rá, hogy franciásan nézzen ki. Ehhez vette fel később a férje nevét, így Estée Lauderként futotta be szinte egyedülálló karrierjét és teremtette meg a saját nevével fémjelzett márkáját.

Sikeres életútja kezdetén nagybátyjának, a magyar vegyésznek, John Schotznak a műhelyében segédkezik. Így emlékezik ezekre az időkre:

 „ Néztem, ahogy létrehozott valamit egy titkos receptből, egy varázslatos, krém színű anyagot, amellyel fiolákat töltött meg… ez egy bársonyos krém volt, amely varázslatosan illatossá tett téged. Azt hiszem John bácsiban felismertem az én igazi utamat.”

A következő 20 évben azon dolgozott, hogy fejlessze és tökéletesítse nagybátyja krémjét. Ezekről az évekről szól Laura Baldini könyve, amely két idősíkon játszódik. Párhuzamosan ismerkedhetünk meg az 1941 tavaszán történtekkel és az 1920-as évek közepétől zajló eseményekkel. Végigkísérhetjük a különböző krémek, kenőcsök előállítását illatok és olajok segítségével. Elkészül az első saját kreációja, amelyeket apró lekvárosüvegekbe töltve Long Island strandján árul, ahol nem csak a vevőket varázsolja el, hanem rabul ejti későbbi férje, Joseph Lauter szívét is. Estée Lauder a minőségi termékek folyamatos fejlesztése mellett, nagy hangsúlyt helyezett a marketingre, a reklámra is. Régi álma válik valóra, amikor megszerzi a Saks luxusáruház egyik legáhítottabb eladói pultját. Kreatív ötleteivel és nagyon sok munkával az ambíciózus, törekvő queensi lány meghódítja New Yorkot. Az üzlet egyre inkább fellendül és szárnyal, magánéletében azonban lehet, hogy mindezért nagy árat kell majd fizetnie? Bár a férje mindenben támogatja és mindig mellette áll, még a kisfiuk megszületése után is – korukat jócskán megelőzve ő marad otthon a gyermekkel,- a házasságuk felett egyre több viharfelhő gyülekezik.  Vajon sikerül-e megtartaniuk egymást vagy a hatalmas szakmai sikerekre életük nagy szerelme is rámehet? Erről szól az izgalmas, magával ragadó életrajzi regény, a 20. század egyik legbefolyásosabb asszonyának életéről, akitől sok idézet fennmaradt, de talán ez, amellyel leginkább szólni tudott a nők millióihoz:  „A legszebb arc a világon? Az öné!”

ADRIANA TRIGIANI: A CIPÉSZ FELESÉGE

A történet végigkalauzol minket nagyjából negyven éven, két kontinensen és egy mindent elsöprő, akadályokat nem ismerő szerelmen.

Minden az észak-olasz Alpokban kezdődik, ott találkozik Enza és Ciro. Enza egy talpraesett, okos lány, legidősebb egy sokgyermekes családban, fent a hegyen. Ciro árván maradt fiú, akit apácák nevelnek a kolostorban, lent a faluban. Első találkozásuk is sorsszerű, és aztán az összes többi is csodával határos.

Aztán Cirót Amerikába küldik, cipésztanoncnak, a lány pedig vigasztalhatatlan. De családját váratlan tragédia éri, és ő is Amerikába megy apjával, hogy biztosítsák családjuk jövőjét. Anélkül, hogy tudnának egymásról, mindketten új életet kezdenek New Yorkban, eltérő utakon járva, mígnem a sors közbeszól és újra összehozza őket. De ekkor már késő: Ciro jelentkezett katonának az I. világháborúba és Enzának meg kell tanulnia nélküle felépíteni az életét a Metropolitan Operaház varrónőjeként.

Az írónő emellett kellő hangsúlyt fektetett a mellékszereplőkre, akik mind fontos szerepet játszottak a két főszereplő jellemének, életének alakulásában. Ők ugyanolyan fontos részei voltak a történetnek, ráadásul egyikőjüket se lehetett kevésbé kedvelni vagy megérteni!

A cipész felesége rengeteg fájdalom, megpróbáltatás, elszalasztott pillanat és a nagybetűs szerelem története, ahol megmutatkozik mire képes az ember ha igazán kitartó és nemes.

A mű rávilágított arra történetével, szereplőivel, hogy a család, a szeretet, a barátság nagyon fontos és mindenen átsegít.

 

 

 

KAVAGUCSI TOSIKADZU: MIELŐTT A KÁVÉ KIHŰL

Tokió egyik mellékutcájában több mint egy évszázada kínálja gondosan elkészített kávéit a Funiculi Funicula nevű kávézó. Városi legendák szerint mást is tud ez a hely: vendégei szigorú szabályoknak engedelmeskedve visszamehetnek az időben, illetve utazhatnak a jövőbe. Egyik szabály, hogy az időutazás során csak olyanokkal találkozhat, akik már jártak a kávézóban. Másik, hogy bármit is tesz „odaát”, a jelent nem változtathatja meg. A kávézó egy bizonyos székében ülve tud csak utazni, ám a kérdéses széken általában ül valaki, de néha elhagyja a helyét, csak ilyenkor lehet lefoglalni a széket. Az utazás akkor kezdődik, amikor kitöltik a kávéját és akkor végződik, mikor kiürül a csésze. De meg kell inni a kávét, mielőtt kihűl. A kötetben négy nő megható történeteit olvashatjuk, ahogyan kockázatos kalandjuk során barátaikkal, családtagjaikkal, szerelmeikkel találkoznak, tudván, hogy a jelent nem változtathatják meg. Mégis valami megváltozik bennük: a gondolkodásmódjuk, a szeretteikhez való viszonyuk és így már el is érte célját az időutazás.

Tanulságos, elgondolkodtató novellákat olvashatunk, melyek végén óhatatlanul megfogalmazódik bennünk, hogy vajon mi visszamennénk-e az időben, kivel találkoznánk, milyen mondanivalónk lenne?

Megjelent a könyv folytatása is, Történetek a kávézóból címmel, melyben újabb négy időutazásra kerül sor.

Kavagucsi Tosikadzu 1971-ben született Oszakában, Japánban. Sikeres drámaíró és színházi rendező, akinek a Mielőtt a kávé kihűl című darabja elnyerte a 10. Szuginami Színházi Fesztivál nagydíját. E színműből írta hasonló című regényét, amely Magyarországon is nagy sikert aratott.

SVEN NORDQVIST: A KOBOLD KARÁCSONYI TITKA

A svéd legendák úgy tartják, hogy az emberek házaiban kis koboldok élnek, akik egész évben segítik a családokat és meghatározzák a sorsukat.

Az emberek Szentestén egy tál rizskásával köszönik meg ezt nekik, ám ha valaki elfelejti kitenni a kását, egész évben elpártol tőle a szerencse a koboldok haragja miatt. A kobold karácsonyi titka is ezen a hagyományon alapul. Ebben a történetben is él egy koboldcsalád egy emberek lakta házban, akik minden évben izgatottan várják a karácsonyi kását. Ám idén koboldanyó varázsképességének köszönhetően előre látja, hogy az emberek elfelejtik majd kikészíteni nekik az ételt, így mielőtt koboldapó és koboldnagyapó megneszelné a dolgot, a saját kezébe veszi az irányítást, és a két nagyobbik gyermekével, Pulkával és Polkával elindulnak megmenteni az estét.

TOM FLETCHER: CHRISTMASAURUS: DINÓT KÉREK KARÁCSONYRA

A történetben egy kisfiú, Trundli Vili, apukájával él szerényen, de boldogságban. Vili nem egy átlagos gyerek, mivel fiatalon elvesztette az anyukáját, és kerekesszékes is. Imádja a dinókat, így hát karácsonyra egy igazi dinót kért, persze sosem gondolta volna, hogy kívánsága teljesülni is fog. De bizony úgy lett. Ez pedig jó sok kalandot vonzott maga után, mert Christmasaurus nem egy átlagos dinó. Ő ugyanis az utolsó élő dinó, aki merő véletlenségből élte túl a jégkorszakot és a többi más okot, amik miatt a dinoszauruszok kihaltak.

Christmasaurus az Északi-sarkon a Mikulással, manókkal, táncoló hóemberekkel és mindenféle varázslatos lényekkel együtt nőtt fel és neki is volt egy nagy álma, csakúgy, mint Vilinek.

 A kis dinó szeretett volna repülni. Ezért szabadidejében a csodálatos rénszarvasokat nézte, ahogy a karácsonyra készülődve a repülést és a landolást gyakorolták. A többi idejében pedig a Mikulás mellett segédkezett, mégpedig Vili ajándéka körül. Aztán egy apró hiba csúszott be éppen karácsony estéjén, mikor a Mikulás elindul szétosztani az ajándékokat. Az igazi kaland ekkor kezdődik Vili és Christmasaurus számára is.

ARTHUR GOLDEN: EGY GÉSA EMLÉKIRATAI

Az Egy gésa emlékiratai története 1929 és 1956 között játszódik Japánban, Kioto városában és egy gésa történetét meséli el.

Az előszóban egy visszavonult gésa, Sayuri életét látjuk, aki élete utóbbi negyven évét Amerikában élte le. Az elegáns Waldorf Towersben nyitott teaházat, a helyi japán kolónia egyik ünnepelt alakja és az amerikai művészvilág érdekessége lett.

A könyv hátralévő része az asszony lejegyzett naplója. Egy elbűvölő, lélegzetelállító történet egy titokzatos világról, amely egy letűnt kultúra rejtelmeibe, egy gésa életébe enged bepillantani, mely tele van harccal a férfiak meghódításáért, a gondoskodás megszerzéséért.

A hősnő egy kis japán halászfaluban született, de van egy különleges tulajdonsága, a szeme szürkéskék, és ez ellenállhatatlanul vonzóvá teszi a japán férfiak számára. A 9 éves kislányt megvásárolja egy gésaház, ahol a lányok családtagjaiktól elkülönítve, szigorú etikett szerint kénytelenek élni, tanulni. A legtöbb problémát az okozza, hogy az okija legidősebb gésája vetélytársat lát benne és minden eszközzel akadályozza, hogy gésává válhasson. Egy másik gésa, a lányra felfigyelő „Elnök” közbenjárására szárnyai alá veszi, aminek köszönhetően népszerű és anyagilag is sikeres gésává válik. Beletanul a gésák szigorú művészetébe, ahol a szerelem csak illúzió, ahol a nő feladata, hogy szolgáljon és tudásával elbűvölje a befolyásos férfiakat.

A gésák nem kurtizánok, de nem is feleségek, hanem intelligens, többféle művészetet is magas szinten művelő, ízléssel rendelkező társalkodónők, akiket szigorú szabályok kötöttek. Egy lemondásokkal teli, elhivatott élet az övéké.

Átélhetjük a háború utáni változást, amely egy új életforma kialakítására kényszeríti a gésákat, de szabadságot nem hoz számukra.

Az író egy titokzatos és lenyűgöző hangulatú korba kalauzol, emlékművet állítva a kultikus és zárt világnak, mely a háború után odaveszett. Könyve egy megható történet a kiszolgáltatottságról és a megpróbáltatásokról, amit egy kislánynak kellett elszenvednie és egy fiatal nőnek kiállnia. Aki csak egy megbecsüléssel telibb, szebb életre vágyott. Helyette egy intrikákkal teli, ármányos világba csöppent, ahol az érvényesülés a legnagyobb kihívás, hiszen elkövette azt a hibát, hogy beleszeretett egy férfiba.

ANNA ELLORY: LEVELEK A POKOLBÓL

A regény az auschwitzi és más haláltáborok áldozatainak állít emléket. Magával ragadó alkotás.
1989-ben, Berlinben járunk. Miriam Winter beteg édesapját, Henryket ápolja, miközben arra próbál választ kapni, ki is az a Frieda, akit apja kábán és oly gyakran emleget. Miért van Henryk karóraszíja alatt egy auschwitzi tetoválás? Miért rejtegette néhai anyja a ravensbrücki koncentrációs tábor egyenruháját? Miért vannak levelek elrejtve a ruha belsejébe, és azok milyen titkokat rejtenek?
A történet kulcsszereplője ezekre és több más rejtélyes kérdésre próbál választ találni miközben saját életét is próbálja rendbe tenni. Miriam házassága romokban, anyja meghalt, apja haldoklik, ráadásul önmaga is depressziós, kényszeres szokásai vannak. Ahogy a berlini fal leomlik, ahogy az apja körüli titkok megoldódnak, úgy fejlődik az ő jelleme is, válik ő is erőssé, bátorrá, leoldva saját maga bilincseit.
A történet két idősíkon fut. A levelek a mozgatórugók, melyek által kibontakozik a múlt. Feltárul előttünk Henryk múltja, a „nyúl-lányok” története, azon fiatal női foglyoké, akiken a táborban kísérleteztek. A haláltábor poklában élünk, amikor a múlt kerül előtérbe. Minden egyes levéllel egyre megrázóbb dolgoknak lehetünk tanúi.
A jelent Henryk visszaemlékezései és Miriam nyomozása adja, ami nem hagyja ellankadni az érdeklődést, fordulatokban bővelkedik.
Aki olvassa, készüljön fel a megrázó sorokra, a szívet szorító fájdalomra. A sorokat áthatja a szomorúság, melyből mégis erőt lehet meríteni.

A könyvnek pozitív végkicsengése van, hiszen „ha van egy kis fény, akkor van remény”. Márpedig a remény mindent túlél, még a legsötétebb időket is.

 

KERTÉSZ ERZSI: DALIA ÉS DÁLIA

Egy mulatságos történet Dáliáról, az egyedül éldegélő várúrnőről, aki magányosan tengetve napjait, a toronyszobája ablakában várja álmai szőke hercegét. Egyik nap érkezett egy lovag, Daliának hívták, és megmászta mind a 698 lépcsőfokot, hogy véghez vigye küldetését. Közben Dáliának bőven volt ideje 48 selyemvirágot belefonni fekete hajába, sőt még egy kis hétköznapi rendet is tudott rakni.

A lovag megérkezett, hamarosan végre is hajtotta feladatát, majd Dália nélkül távozott. Hamarosan azonban ismét találkoznak Talpig Tivadar főherceg estélyén, aki feleséget keres.

Hogyan zajlott az estély, mit vett fel végül Dália, miután átnézte mind a 40 darab ruhásszekrényét, 20 darab cipős fiókját és 80 ékszeres ládikáját, az majd az estélyen kiderül. Mint ahogyan az is, hogy kit választott Tivadar főherceg, aki mellesleg fél a pókoktól és a jegesmedvétől, és ki rabolta el Dalia lovagot.

 Kertész Erzsi HUBBY-díjas szerző és alkotótársa a fiatal illusztrátor, Zsoldos Réka közös könyve sziporkázóan különleges lett.

A kalandos, humoros könyvet 8 éves kortól ajánljuk!

 

JILLY COOPER: RIVÁLISOK

Az Életmű-díjas angol írónő könyveit milliók olvassák és nem véletlenül. Könnyed kikapcsolódást jelentenek, de mégis tartalmazzák azt a fordulatot és pluszt, amely megkülönbözteti őket a „limonádé” kategóriától.

Ebben a művében a televíziós csatornák kulisszatitkai mögé kalauzol bennünket. Hogyan működik a televíziózás, kik igazgatják, milyen döntések születnek a háttérben, milyen hirtelen ötletekből születhetnek műsorok, mely érdekcsoportok hogyan vetik latba pénzüket, kapcsolataikat és miért, hogy megszerezzék egy-egy körzeti csatorna jogait?

A döntés évében nemcsak a Corinium Televízióban, de a kisvárosban és környékén is felpezsdül az élet-vagy inkább elszabadul a pokol?-forrnak az indulatok, az ádáz küzdelem a helyiek magánéletét is felforgatja.

A regényből nem hiányzik a romantikus angol tájak és a brit főrendek bonyodalmas szerelmi viszonyainak leírása, hiszen akár az új-akár az évszázados pénz, és a szerelem, az árulás a mozgatórugója mindennek.

Érdekes szereplők is felbukkannak a belterjes úri társaságban, a kíméletlen és fékezhetetlen amerikai producernő, aki hatásos kegyetlenséggel próbálja kirángatni a televízió szekerét a vidéki posványból, és a különc, a munkát csakis az anyagi gondjai miatt elvállaló ír sztárriporter. Találkozásuk nem zökkenőmentes, pedig a csatorna számára létkérdés, hogy ezt a két markáns személyiséget valahogy összecsiszolják, miközben körülöttük változatos társadalmi és szerelmi tornádó kavarog.

Az írónő kiválósága, hogy ismer még egy utolsó előtti csavart is, amikor már azt hisszük, hogy a végkimenetel a levegőben lóg. Szórakoztató, romantikus, könnyed történet hideg estékre.

SZINETÁR MIKLÓS: 88 ​ÉS FÉL

Ajánljuk a könyvet a szerző, Szinetár Miklós saját szavaival:

A ​88 címmel közölt gondolataim viszonylagos sikert arattak. A könyvből sok példány elkelt, még második kiadásra is sor került. Olvastam jó kritikákat, és sok like jött a könyvvel kapcsolatos írásokra. Nagyon örültem összevissza gondolataim sikerének – úgyhogy elszemtelenedtem: a 89. születésnapomon elkezdtem írni újabb hasonlókat. Eszembe jutott a cím is: 88 ÉS FÉL. Félek is meg nem is. Írok politikáról, olyat is, ami többek számára vitatható, vagy egyenesen taszító. Történelemről, hitekről, színházról, moziról is mindenfélét, amikkel szintén nem ért mindenki egyet, de reményeim szerint lesznek, akik megértéssel, szimpátiával fogadják. És azok az olvasóim, akik netán más írásaimmal már találkoztak, megbocsájtják, ha néhány történetet, gondolatot, ami számomra meghatározó, ismét felidézek.

Mindig szerettem keverni a műfajokat színházban, filmben, tévében, és ha módomban állt az életben is. Most is megpróbálom. Remélem, hogy ezekről jut valami az olvasó eszébe. Bízom benne, hogy lesz olyan is, amit tovább gondol.

 

BUDAI LOTTI: A PARFÜMKÉSZÍTŐ

Üvegbe zárt érzelmek és intrikák: egy parfümmesternő története a 18. századból.

Egy francia kisvárosban kelnek életre a szereplők, kiknek élete a növénytermesztés, és az azokból kinyert illóolajok körül forog. A Malon család régóta űzi ezt a szakmát, és kapcsolati hálójuknak köszönhetően igény is van a munkájukra. A család legfiatalabb tagja Sophie, aki a társadalmi normák szerint megérett a kiházasításra, ám ő más, mint a kortársai. Tőle sem idegen a szerelem gondolata, de határozott jellemmel és éleslátással bír, nem célja csupán feleséggé és családanyává válni.

Nagy érdeklődést mutat az olajok iránt, főként édesanyja öröksége kapcsán, hiszen hozzá hasonlóan ő is kiválóan érzi és érti az esszenciák mibenlétét. De ő egyben más is mint a többi illatkészítő: az illatok olyan misztikus mélységeit és gyógyerejét is ismeri, amelyek a többiek előtt rejtve maradnak. Mesterségét titokban gyakorolja-hiszen nő-de kimagasló képességei utat törnek maguknak, és nemcsak mások irigységét ébresztik fel, de életét is veszélybe sodorják. Menekülnie kell, maga mögött hagyja a szerelmet, családot és imádott növényei otthonát. Zsenialitását egy titokzatos velencei kereskedő és alkimista ismeri fel, aki a világ szeme elől rejtve okítja ki Sophie-t a parfümkészítés legnagyobb titkaira, és segítségével készül el a varázsos parfüm: a L’Amour Fugitif, amely nemcsak a párizsi előkelőségek, a versailles-i udvar és a kegyencnő, Madame de Pompadour környezetéhez nyitja meg az ajtókat, de azokat az eszközöket is a kezébe adja, melyekhez szerelme, otthona visszaszerzéséhez és bosszúja beteljesítéséhez szüksége van.

A sok kalanddal és fordulattal tarkított regényben a lány a végleteket járta be a legteljesebb reményvesztettségtől a legcsillogóbb sikerig. A mű központjában az illatok állnak, valamint az emberi sorsok és minden elindítója: a szerelem.

 

KATE QUINN: A CSÁSZÁR SZERETŐJE

Róma az első században: a züllés, a vér és a titkok birodalma.

A regényes szerelmi história a gladiátorok küzdelmeinek helyt adó Colosseumban, valamint a kegyetlen és őrült Domitianus császár palotájában játszódik.

Thea, a zsidó rabszolgalány beleszeret az életéért viaskodó gladiátorba, Ariusba. Szerelmük épp csak beteljesedik, amikor úrnője, a féltékeny és rosszindulatú Lepida elszakítja őket egymástól. Thea csodálatos hangjának köszönhetően otthonra lel Rómától távol, ám mindent elveszít, mikor szemet vet rá a szadista játékokra éhező császár. Minden erejével lelke épségéért harcol, miközben igyekszik elfelejteni halottnak hitt szerelmét. Ráadásul a törtető Lepida, akinek egyetlen célja felkelteni a császár érdeklődését, minden eszközzel próbálja félreállítani az útból.

A történet három szemszögből van bemutatva: Thea, a rabszolgalány, Arius, a gladiátor és Lepida Pollia, mint gazdag, elkényeztetett lány. A három személy életén át próbálja lefedni a szerző az I.sz. 70-96 közötti Rómát, kiegészítve Domitianus császárral, szenátorokkal, rabszolgákkal.

A könyv egyik legnagyobb érdeme, hogy a szereplők mellett a korabeli Rómát is valóságosnak érezzük. Betekinthetünk a gladiátorok vagy a Vesta-szüzek világába és Domitianus uralkodásának mozzanatai is helyet kaptak, mégis megtartotta a mű könnyed hangvételét. Minden megtalálható a könyvben, ami az ókori Rómáról az embernek eszébe jut: viadal, cselszövés, harc, rabszolgák, kalandok, katonák stb.

Kate Quinn egy szórakoztató történelmi regényt alkotott, olvasása során garantált a kikapcsolódás.

PORZSOLT AMI: UBUKUBU ZŰRKALANDJAI I. ŰRSZÖRNYŰ ÉS A KÜLÖNLEGES KÉPESSÉG

 

A Kockabolygóról származó Ubukubu kényszerleszállást hajt végre a Földön, ahol gyorsan összebarátkozik Memóval. A kisfiú megígéri, hogy segít a kockasrácnak összerakni az űrhajóját, ám egy műszaki hiba miatt hamarosan az űrben találják magukat, ahol a különböző bolygók között utazva, és újabb segítőkkel kiegészülve próbálják meg Űrszörnyű gonosz tervét megakadályozni. Utóbbi nem egy valóságos szörny, inkább rémes viselkedése miatt ragadt rá ez a név. Ugyanis rettentően becsvágyó lány, szeretne mindenben a legjobb lenni, viszont ezt úgy éri el, hogy ellopja mások különleges képességeit. Memótól a memóriáját, Ubukubutól a tájékozódási képességét és így tovább. Persze a történet végére, Űrszörny is belátja, nem a lopás, hanem a gyakorlás az igazi út.

Az Ubukubu zűrkalandjai sorozat első kötete az 5-7 éves gyerekek vizuális észlelését fejleszti, ezzel segíti az iskolakezdés nehézségeinek áthidalását, míg a betűtípus kimondottan a diszlexia- veszélyeztetett gyerekek számára könnyíti meg az olvasást.

A könyv egyik mondanivalója, hogy mindenkiben rejlik valami különlegesség, egyediség, s nem feltétlenül nagy dolgokra kell itt gondolni. A másik fontos pedig az, hogy a halhatatlanság maga nem fizikai dolog. Ha az ember valami felejthetetlent, nagyszerűt tesz, amivel esetleg szolgálja az emberiséget, azzal máris örökké fennmaradhat a világban.

 

 

RAKOVSZKY ZSUZSA: BOLDOG VÉG

Rakovszky Zsuzsa Kossuth-és József Attila-díjas költő, író, műfordító.

Kötetében, a Boldog végben, novellákat gyűjtött össze. Közös bennük a precíz, sallangmentes, sok jelzővel dolgozó írói hang, és az is, hogy bár a legtöbb történet kiindulópontja a jelen, de a visszaemlékezések, elbeszélések formájában mindig visszatérünk a múltba, amely mivel ezer szállal kapcsolódik a jelenhez, meg is határozza azt.

A nyitó novella (Piroska) egy múltbeli esemény napjainkig tartó hatásaival foglalkozik. A polgári családba született, félárva kisfiú házi dajkát kap egy, az ötvenes évek ideológiájával azonosuló nő személyében, aki személyiségével akkora nyomást gyakorol a főhősre, hogy az kihat jelenkori viszonyaira is. A Piroska által alkalmazott terror a múltat képezi le, melynek utóhatásai még ma is érződnek az országban.

A második történet főszereplői, a fiatal pár, a mai kor gyermekei. A fiú mindenben el akar szakadni őt terelgető apjától, ám hogy mit akar kezdeni az életével, arról fogalma sincs. A lány életében pedig csak a kortárs problémák kapnak helyet.

A címadó történet elbeszélője egy anya, aki egy nap azzal szembesül, hogy egyetlen, bálványozásig imádott fia disszidált, ezért élete értelmét valószínűleg többé nem fogja látni. Hogyan néz szembe a valósággal, mi lesz a csavar a megoldásban?

A Büntetés egy rövid életű házasság története egy nő szemszögéből, aki két férfi között vergődik és rossz döntéseket hoz, míg az elhagyott férj sajátos bosszút áll.

És így tovább, a szerző kötete csupa erőteljes történet, amibe sok minden belefér.

SUSAN STOKES-CHAPMAN: PANDÓRA

A Pandóra mitológiai elemekre épülő kalandregény. Az író a 18. századi Angliába röpíti az olvasót, ötvözve a valós történelmi elemeket a kitaláltakkal. Dora, a hősnő, nagybátyjával él az egykor a szülei által vezetett régiségbolt felett. A lány ékszertervezői pályáról álmodozik, kapzsi nagybátyja azonban teljesen más életet szán neki. A történet középpontjában a rejtélyekkel övezett Pandóra vázája áll, amit mindenki magáénak szeretne tudni. Az olvasmányos, lendületes történet során izgulunk a szimpatikus, szerethető hősökért. Kellemes olvasmány, csodaszép borítóval.

CALEB KRISP: IVY POCKET ÉS AZ ÓRAGYÉMÁNT

Bemutatom nektek az Ivy Pocket nevű szobalányt, aki 12 éves. 12 éves? Igen, hamar munkába kellett állnia, mivel sajnos árva. Ivy Pocket nem mindennapi szobalány.  Az a típus, aki nem alkalmas semmire, de képes bármire. Egy forgószél, egy elemi csapás, egyesek szerint eszelős. Egy igazi kincs.

Párizsban dolgozik szobalányként, de miután munkaadója, Carbunkle grófnő nélküle indul Dél-Amerikába, kénytelen új munka után nézni. Szorult helyzet ide, vagy oda, Ivy nem esik kétségbe, ráadásul kap egy megbízást a haldokló Trinity grófnőtől, melyet bolond lenne nem elfogadni. Ötszáz font üti a markát, ha elvisz egy békeajándékot Angliába.

Az instrukciók a következőek:

– El kell utaznia Suffolkba, meg kell keresnie a Butterfield Parkot.

– Át kell adnia Matilda Butterfieldnek a nyakláncra fűzött Óragyémántot, de csak és kizárólag neki a születésnapi ünnepségén.

– Az út során nem beszélhet senkinek sem a kőről.

– És semmi esetre sem veheti fel a láncot.

 Bár a pontok egyszerűnek tűnnek, a lánynak mégis gondjai adódnak, ugyanis az ékszerről mások is tudnak, és mágikus hatása miatt meg is akarják szerezni. Az utazás kalandosra sikerül, többször a lány életére törnek, Horatio Banks-et, a kapcsolattartóját meggyilkolják, és még a vendéglátói sem fogadják szívélyesen, pedig mindent megpróbál, hogy megkedveltesse magát. Butterfield Parks minden lakója tele van titkokkal, ráadásul felbukkannak a fura, törpe csuhások, akik ugyancsak próbálják eltenni láb alól.

Ivy küldetését végigkísérve, egyre több információ birtokába kerülünk és kibogozódnak az egyes rejtélyek. A főhős, mint egy mai kiskamasz, nagyszájú, szókimondó és egyben merész, akit tettei visznek előre vagy éppen hátra.

A könyv izgalmas, pörgős, fordulatos.

MÓRICZ VIRÁG: GÚNYOS MOSOLY

Móricz Virág Móricz Zsigmond lánya, s ez hosszú időn át akadályozta is regényírói pályája kibontakozását. Egyéni témája a modern nő sorsa. Leginkább az értelmiségi, a magasan kvakifikált nő sorsa foglalkoztatja, a hivatás és a család kettősségében vívódó asszony, az élet érzelmi bonyodalmaiban fuldokló fiatal nő, az alkotó tehetség és az asszonytermészet-sors dilemmái és konfliktusai.

A színhely a Dunakanyar egy kis üdülőfaluja, ide érkezik egy fiatal házaspár három gyerekkel. A jóképű, behízelgő modorú férfi patikus, az öntudatos, okos asszony orvos. Vajon hogyan fogadja őket a falu? Az állása csak a patikusnak biztos, a falusiak ragaszkodnak az idős, régen nyugdíjaskorú doktor bácsijukhoz, sokan tiltakoznak a női orvos ellen, aki ráadásul nőgyógyász. A fiatalasszonynak így nincs munkája-a sajátos falusi felfogás szerint kövesse az urát-sőt egyelőre lakása sem, az ígért patikuslakás átadása egyre húzódik. Az értelmiség és az egyszerű falusiak gyanakvással is nézik a „mintaházaspárt”: sikerül-e megállniuk a helyüket? Ráadásul az ifjú patikuson minden asszonynak megakad a szeme.

A lendületes cselekmény Borosék küzdelmei köré csoportosul: megkapják-e lakást, kinevezik-e az asszonyt az idős, konzervatív doktor bácsi helyére, esetleg nőgyógyász végzettségére alapozva készül-e nő és csecsemővédelmi intézet, hogyan alakul a falu társadalmi élete, milyen érdekvédelmi klikkek szövődnek a házaspár körül?

A fordulatos, ironikus történet során nemcsak a fiatal házaspár alakját ismerhetjük meg, hanem részint az újfajta, részint a múlthoz kapcsolódó „falusi intelligencia” jellegzetes figuráit is.

Az írónő drámai erővel mutatja be hőseinek és a falunak az életét egészen a végső gúnyos mosolyig.

 

A könyvből film is készült, többek között Bara Margit, Drahota Andrea, Pécsi Ildikó, Rajz János főszereplésével, jelenleg internetes oldalakon elérhető.

JON FOSSE: ÁLMATLANSÁG

A 2023-as év irodalmi Nobel-díjasa Jon Fosse, a kortárs norvég irodalom egyik legjelentősebb alakja. Az 1959-ben született író dramaturgiájának jellegzetessége a költői nyelv, a minimalista dialógusok mögé rejtett gondok és gondolatok. Sokan a mai Ibsenként emlegetik. Színpadi művei világszerte sikert aratnak, regényeit és verseit több mint negyven nyelvre lefordították.

Az Álmatlanság című kisregénye az első magyarul megjelent műve.

 Két fiatal, Asle és Alida sötét múlttal terhelt, mégis ártatlan szerelmének a története. A két fiatal lakást és munkát keres, de sehol nem adnak nekik szállást, talán azért, mert Alida terhes. Kimerülten bolyonganak a hideg esőben a város sötét utcáin. Szerelmük tartja bennük a lelket. Csak sejtjük a héttérben zajló hátborzongató fordulatokat, a horrorba torkolló eseményeket. A szép-szomorú történet a szerelem és a bűn örök összefonódása.

Fosse történetei misztikus, feszültséggel teli szövegek, melyek mélyén kegyetlen erő lakozik, döbbenetes pontossággal ábrázolja az emberi kapcsolatokat. Szereplői általában névtelen hétköznapi kisemberek, élhetnek bárhol és bármikor.

A Svéd Királyi Tudományos Akadémia indoklása szerint Fosse innovatív munkásságával kiemelkedő alakja a kortárs színháznak, prózai alkotásai pedig túlmutatnak a szavak adta korlátokon.

BOLDIZSÁR ILDIKÓ: A FIÚ, AKI FELFEDEZŐ AKART LENNI

 

Te fedeztél föl már valamit? A gyerekek számára a világ tele van titkokkal és meglepetésekkel, s minden apró felfedezés egy nagy kaland. De sok felnőtt is örömöt talál abban, hogy ismeretlen dolgok után kutat vagy éppenséggel véletlenül bukkan rájuk.

Kőrösi Csoma Sándor gyermekkora óta készült rá, hogy megtalálja a magyarok őshazáját. Álma beteljesítésére sok-sok nélkülözéssel, tizenhárom nyelv megtanulásával és a teste edzésével készült fel. Amikor elindult Magyarországról, maga sem tudta, mit talál majd útja végén. Vajon eléri a célját? Vajon jól gondolja, hogy keletről származnak a magyarok? Vajon talál ott valakit, aki a magyarhoz hasonló nyelvet beszél? Hosszú, kalandos kutatóútján nem találta meg azt, amit keresett, ellenben eljutott a Himalája fennsíkján, a „világ tetején” élő tibetiekhez. Elszántságát az a remény táplálta, hogy életét olyan tudományoknak szentelheti, amelyek a későbbiek során hasznára válhatnak majd a tudós világnak, sőt az egész emberiségnek.

Sok-sok ilyen típusú könyv szükséges a gyerekeknek a valódi ideálokról, akik valami értékeset tettek a magyarokért és az emberiségért. A könyvet 9 éves kortól ajánljuk!

RAFA GUERRERO-CAROLINA LAGUNA: STEFI ÉS BEN. NYOMOZÓI KÜLDETÉS

A suliban valami különös dolog történt!

Kinek a lelkén száradhat ez?

Segíts Stefinek és Bennek a nyomozásban és a titkos küldetés teljesítésében! Vajon sikerül megszerezned a szuperfigyelem érdemérmet?

Ebben a szórakoztató olvasmányban próbára teheted a figyelmedet.

Manapság a gyerekek körében rengeteg figyelemzavarral kapcsolatos probléma merül fel, mely összefügghet valamilyen rendellenességgel, vagy egyszerűen csak a megfelelő tréning hiányával a mai okos készülékek világában. Ez a könyv egy interaktív történeten keresztül ideális gyakorlást nyújt különféle készségek fejlesztéséhez. Egy szórakoztató könyv teli kihívásokkal, feladatokkal és fejtörőkkel, melyeket a gyermekek fokozatosan tudnak megoldani. A kiadvány 7 – 11 éves gyermekeknek ajánlott.

LOUIS DE BERNIERES: CORELLI KAPITÁNY MANDOLINJA

Egy mesésen szép görög sziget és a II. világháború véres színpada. Valamint egy megrendítő szerelem, amely a kalandos történet középpontjában áll, egyesítve a tragédiát és a komédiát hol lírai, hol szatirikus hangvétellel.

A könyv viszont nem csupán egy szerelmi történet, hanem Kefalónia szigetének a második világháborúban történt olasz, majd német megszállását mondja el kegyetlen őszinteséggel, szép, de nehéz olvasmány, hiszen a háború borzalmai  éles ellentétben állnak a kis sziget békés embereinek jóságával.

A csodás görög szigeten él Jánisz doktor a lányával, Pelajíával. Mivel egyetlen gyermeke, minden tudását igyekszik átadni neki. Élik egyszerű kis életüket, mígnem kitör a háború, a csendes szigetre ellenségek jönnek. Hosszú hónapokig szállásolják el Corelli kapitányt is, aki nem túl szimpatikus nekik, főleg a lány ellenséges vele, bár átadja neki szobáját, miközben várja haza vőlegényét.

Közben zajlik a történelem, az történet az olasz megszállók ellen fegyvert fogó szigetlakók hősies áldozatát írja le Mandras személyében, aki sebesüléseiből felépülve partizánnak áll és gyilkosa lesz saját népének.

A megszállók tragédiáját Corelli kapitány életén keresztül, akik parancsot követve vonulnak be a szigetre, de egy porcikájuk sem kívánja a háborút. Megszállóként szeret bele a szigetlakó Pelájíába, akivel szerelmük beteljesedésének esélye elérhetetlen.

A könyv megrázó, embert próbáló háborús leírásaival is megdöbbentően szép olvasmány, könyörtelen szembesítés mindenféle háború lélekölő embertelenségével.

JUNG CHANG: VADHATTYÚK

A Vadhattyúk memoár és családtörténet, háromnemzedéknyi nagycsalád históriája. Inkább dokumentumregény és tényirodalom, roppant jól megírva. A 20. századi Kína történelmét kegyetlen őszinteséggel tárja fel a szerző saját családja történetén keresztül. Három erős, jóllehet a mindenkori hatalomnak végletesen kiszolgáltatott lány/asszony sorsa elevenedik meg a történelmi események sodrában: egy ágyas (azaz hivatalosan elismert szerető), egy magas pozíciót betöltő pártfunkcionárius, meggyőződéses kommunista és egy Mao-hívő vörösgárdista, akik akár visszataszító figurák is lehetnének, mégis egész életükkel, helytállásukkal tiszteletet ébresztenek.

Hűen maradva a kronológiai sorrendhez, elsőként a század elején született nagymama, Yu-fang életét ismerjük meg: hogyan lesz egy tábornok ágyasfelesége, majd egy sikeres orvos felesége. Bepillantást nyerhetünk olyan kínai tradíciókba, amelyek a mi civilizációnkban meghökkentőek, például a lábelkötés és mások.

Bao Qin, a főhős anyja még a Kuomintang (Nemzeti Párt) hatalma idején született, és a regény itt észrevétlenül formálódik történelmi olvasókönyvvé, szemünk előtt alakul és terjed el a kommunizmus eszméje, megalakul a Kínai Népköztársaság, élén Mao Ce-tunggal.

Jung Chang a Mao rendszer elején született, szülei keményvonalas kommunisták, akik vakon hittek az ideológiában és Maoban, mint ahogy sokan mások is. Mao Ce-tungnak pedig sikerült túlszárnyalnia Orwell fantáziáját: a világ egyik legrégebbi kultúrájának emlékeit majdnem teljesen megsemmisíteni, az országot egyetlen összefüggő sajátos lágerré alakítani. Arról a Kínáról, amely itt az olvasó elé tárul, sejtelme sem lehetett külföldieknek, újságolvasóknak/íróknak, történészeknek is csak módjával.

A sodró történet tehát sokszor fájdalmas, fullasztó sorsokon keresztül láttatja a történelmi eseményeket, letehetetlenül.

MÖRK LEONÓRA: SZENTJÁNOSFŰ

 

A Szentjánosfű lenyűgöző olvasmány, amely a kezdetektől a végéig magával ragadja az olvasót. Olvasmányos, könnyed, szórakoztató szerelmi történet, ahol a festészet kiemelt szerepet kap.

 Mörk Leonóra a regényeiben nemcsak elmesél egy történetet, hanem izgalmas kultúrtörténeti kalandozásokra is hívja az olvasót. Ebben a regényében a 17. századi Hollandiába kalauzolja el az olvasmányélményre vágyókat. A központi szerelmi szál főszereplője egy fiatal lány, Aelke és egy néma festő, Jan, akik között szenvedélyes kapcsolat alakul ki.  Az élet kihívásai próbára teszik őket, cselszövések, félreértések, előre nem látható események akadályozzák a románc beteljesülését.

 A fordulatokban gazdag történetet az élénk jellemrajzok, a különös hangulat teszik még élvezetesebbé. Igazi kikapcsolódást nyújt.

KATY HAYS: A KOLOSTOR

 

 

Az első könyves szerző műve misztikus, titokzatos hangulatot áraszt.

 A Kolostorban, a gyógy–és mérgező növényektől burjánzó kerttel körülvett gótikus múzeumban veszélyes játék zajlik, ahol a hatalom, a csábítás és az ambíciók játszák a főszerepet. Amikor ez valakinek az életébe kerül, megkezdődik a versenyfutás a válaszokért egy olyan világban, amelyről már nem tudhatjuk biztosan, hogy ősi vagy modern. Ann tudományos kíváncsisággal ássa bele magát új munkájába, majd megszállottság lesz belőle, amikor felfedez egy 15. századi tarot-kártya-paklit. Lehetséges, hogy ez a pakli a jövendőmondás kulcsa?

A könyv a gyönyörű borítója miatt a könyvespolcok éke is lehet.

GERALD DURRELL: LÉGHAJÓVAL ​A VILÁG KÖRÜL / LÉGHAJÓVAL A DINOSZAURUSZOK FÖLDJÉN

 

 

Gerald Durrell brit zoológus, aki örökre elköteleződött az állatok világa iránt. Egész életében keresztes hadjáratot folytatott a veszélyeztetett állatfajoknak és általában bolygónk változatos állatpopulációjának a fennmaradása érdekében. Élményeit, tapasztalatait és környezetét élvezetes, humoros írásokban is megörökítette.

Jelenlegi regényében két különböző történet található, de hasonló vezérfonallal és azonos szereplőkkel. Az alapvetés az, hogyismerjük meg az állatokat természetes közegükben.

 Az első részben elrepülünk a világ sok tájára és ma is élő állatokkal találkozunk. A másik könyv elvisz minket a dinoszauruszokhoz és megismerhetjük, milyen fajta dinók éltek a jura és a kréta korban.

 A ​tizenöt éves Emma Dollybuttnak és ikeröccseinek, Ivánnak és Konrádnak az a szerencséje, hogy a nagybátyjuk zoológus és feltaláló. Egy napon Gerry bácsi a maga szerkesztette léghajójával leereszkedik Dollybutték kertjébe, és magával viszi a három gyereket, hogy felkutassák Gerry bátyját, aki két évvel azelőtt afrikai tanulmányútra indult, s azóta nem adott hírt magáról. A föld körüli expedíció során rengeteg kalandban lesz részük.

A kis csapat aztán újabb léghajós kirándulásra megy, ezúttal azonban nem térben, hanem időben. Gerry bácsi feltalálta az időgépet, amelynek segítségével vissza tudnak menni a dinoszauruszok korába, a földtörténeti középkorba. Fontos küldetésük van: el kell kapniuk egy veszélyes bűnözőt, LordIrtó Artúrt, aki ellopta a szerkezetet, és dinoszaurusz-kölyköket akar elhoznia jelenbe, hogy cirkuszoknak és állatkerteknek árulja őket.

Ajánljuk ezt a könyvet mindenkinek, kicsinek, nagynak egyaránt! Különösen olyan elsős-másodikos gyerekeknek, akik nemrég tanultak meg olvasni, és önállóan kezdenének neki egy könyvnek. Ez kitűnő választás!

SAMUEL P. HUNTINGTON: A CIVILIZÁCIÓK ÖSSZECSAPÁSA ÉS A VILÁGREND ÁTALAKULÁSA

Samuel P. Huntington (1927-2008) amerikai politikatudós 1996-ban jelentette meg A civilizációk összecsapása és a világrend átalakulása című könyvét. E könyv válaszként íródott Francis Fukuyama a történelem végét hirdető elméletére, mely szerint a kétpólusú világrend megszűnésével a nyugati demokrácia végleg diadalt arat. Huntington rámutatott azokra a társadalmi, politikai, vallási és kulturális ellentétekre, melyek ezt az ideális egyensúlyi állapotot szinte lehetetlenné teszik. A 2008-ban elhunyt Huntington szinte napra pontosan megjósolta azokat a válságokat, folyamatokat és összecsapásokat, melyek napjainkig is folyamatosan zajlanak, előrevetítette azokat a társadalmi változásokat, mint például a hatalmas méreteket öltő migráció és utóhatásai, mely problémákra napjainkban sem találunk megfelelő megoldást.

Ez a könyv érdekes lehet mindazok számára, akik kicsit mélyebben szeretnék megismerni a mai világ helyzetét, problémáit, s meg szeretnék érteni, hogy merre halad a ma ismert világunk.

HOLLY FARRELL: GYÓGY-ÉS FŰSZERNÖVÉNYEK TERMESZTÉSE, FELHASZNÁLÁSA

Holly Farrell a világhírű angol Királyi Botanikus Kert (Kew Gardens) szakembereinek közreműködésével részletesen leírja 77 gyógy-és fűszernövény termesztését, betakarítását és a legváltozatosabb módokon való felhasználását.

A szerző szakírói tevékenysége mellett konyhakertekkel kapcsolatos tanácsokkal segíti a hozzá fordulókat.

A gyógy-és fűszernövények felhasználása rendkívül sokoldalú: fogyaszthatjuk magvaikat, virágaikat vagy leveleiket, készíthetünk belőlük teát, pesztót, és jégkockákban, koktélokban is találkozhatunk velük. A gyógynövényeket a kulináris felhasználáson kívül az élet számos területén alkalmazzák, ruhafestésre, gyógyításra, illatosításra, a kozmetikai iparban. Az írónő szerint valójában a gyógyszergyárak is jobban támaszkodnak a gyógynövényekre, mint amennyire ezt szeretnék elismerni.

A könyv segít alaposan megismerni a gyógynövényeket, a fűszereket, a legismertebbektől a ritkaságokig. Először egy általános ismeretközlést olvashatunk a növények ültetéséről, gondozásáról, tulajdonságairól, majd következik részletes bemutatásuk, felhasználási területük, termesztési körülményeik, betakarításuk. Az ismertetőben egy-egy érdekes megállapítás, vicc vagy népi hiedelem található az adott növényről. A növények bemutatása közben a felhasználási területük is részletezésre kerül, pl. fűszerolajok, ecetek, illatosított vizek formájában. Elsajátíthatjuk a gyógynövényfőzetek helyes elkészítési módját is. A könyv végén egy munkanaptárat találunk, mely évszakokra lebontva tájékoztat bennünket kertbéli teendőinkről, ezután már csak rajtunk múlik milyen gyógy-és fűszernövény szépségek nőnek kertünkben.

BALÁZSI PANNA CSUROMVÍZ

A Csuromvíz című regény Balázsy Panna Szandra és a 3.b című sorozatának első kötete. Ebben megismerhetjük a főszereplőt, Szentesi Szandrát, az ő szimpatikus családját és érdekes történeteket hallhatunk arról az osztályközösségről melyben tanul.
Szandra egy igazi tinédzser, aki nagyon igyekszik menő lenni. Imádja a fagyit és a csőnacit, nyomon követi kedvenc énekese, Katy Perry legújabb számait, szívesen nézi Anne Hathaway neveletlen hercegnőjét, van titkos szerelme is, és a színházba is úgy jár, hogy nővére sminkje fénylik rajta. Alapvetően egy jól nevelt kislány, aki szereti a szüleit, és jófejeknek tartja az osztálytársait. Szívesen jár iskolába, mert ott mindig annyi minden történik vele.
A könyv lapjain kibontakozik előttünk a harmadikosok osztályélete, az iskolai légkör. Megtudhatjuk, miért „Viktória királynő” az osztályfőnök, jót nevethetünk azon a diákcsínyen, miként sikerül a fiúknak eldugítani füzetekkel az iskolai WC-t, valamint nyomon követhetjük a víz projekt alakulását is. Az iskolában ugyanis környezetvédelmi verseny veszi kezdetét, melyben a 3.b osztály is szerepet vállal.
A regény rövid történetei életszerűek, játékos módon tanítanak és különböző témákat ölelnek fel. A környezettudatosság mellett szerepet kap a hajléktalan bácsi megsegítése, a morcos barátnő – akinek szülei válófélben vannak – megértése, a kultúra, valamint a sport összetartó ereje.
A regényt a 8-10 éves kisiskolásoknak, különösen a lányoknak ajánlom!

Add meg itt a címsor szövegét

Napóleon életét, uralkodását többen megírták, megfilmesítették, de ebben a könyvben más szemszögből, volt menyasszonya naplójából ismerjük meg.

Désirée, egy marseille-i selyemkereskedő lánya, tizennegyedik születésnapjára naplót kap édesapjától. Miről írhat egy szeleburdi kislány a francia forradalom évei alatt? Természetesen családjáról, ruhákról, nővére vőlegényéről, a maga első szerelméről (aki nem más, mint Napóleon), udvarlókról-örömökről, csalódásokról.

Ez a történet megerősíti, hogy a véletlen hatalmas úr és milliók életét befolyásolhatja ha jókor/rosszkor van jó/rossz helyen. Érdekes végigkövetni, hogy a tizennégy éves kislányból mit farag az élet. Milyen volt és milyenné vált Napóleon, hová jut a többi szereplő, hogyan elevenedik meg a történelem hétköznapi emberek szemén át. Rendkívüli látni Désirée szemével Napóleont, a gondolkodásmódját, a tetteit. Kicsit olyan, mintha budoárjában ülnénk és be lennénk avatva barátnőnk által Napóleon nagy terveibe, látnánk érdemeit, császárságát, majd bukását. Hiszen, bár nem vette el Napóleon, az élete végéig valamennyire részesei voltak egymás életének.

Ifjúkori románca után a fiatal tábornok Napóleonnal, Désirée Párizsba kerül, ahol egy véletlenszerű találkozás alkalmával megismerkedik a napóleoni kor egyik meghatározó alakjával, akivel végül összeköti az életét. Szerelmük és házasságuk fordulatokban gazdag története egyben a korszak krónikája is, a kereskedőlány körül megelevenedik a köztársasági Párizs, majd a pompás császári udvar. Noha férje a fokozódó zsarnokság miatt szembefordul Napóleonnal, szerencséje nem pártol el mellőle, és asszonya vele együtt emelkedik olyan rangra, melyről még csak nem is álmodott soha.

Nagy erőssége a könyvnek, hogy bár napló, de néha évek telnek el, néha napok a bejegyzések között, így a gyerekes jegyzetektől eljutunk Napóleon Szent Ilona szigetére történő száműzetéséig, vagyis közel negyven év történéseit öleli fel a mű.

A Désirée az egyik legnagyobb sikerű történelmi szerelmes regény az Elfújta a szél óta. E regényes napló kitűnő olvasmány mindenkinek, a romantikus történetre vágyóknak éppúgy, mint az izgalmas történelmi időszakra kíváncsiaknak.

FIALA BORCSA: BŰNTÉNY A DUNÁN

Fiala Borcsa – újságíró, blogger és nem utolsó sorban a wmn.hu főszerkesztő-helyettese -, a Szerinted?! és az Egy cirkuszigazgató mindennapjai – Anyaság, rocks! után új könyvvel jelentkezett. A Bűntény a Dunán egy olyan nyomozós történet, amelyben a rejtélyek megoldása mellett a gasztronómiai élvezetek is előtérbe kerülnek.

 A történetünk egyik főszereplője Bona Peti, aki apukájával egy hajón él. Az apa szakácsként dolgozik a Széltoló Szöszin, s bár nagyon szereti fiát, munkája miatt sokszor hagyja egyedül gyermekét. Peti talpraesett fiú, aki igen leleményes, ha iskolakerülésről van szó, és aki legszívesebben az egész napját a közeli Kecskés-szigeten töltené, ahol madarakat és más kisállatokat figyelhet meg. Szeret kalandozni, rejtélyeket megoldani, egyszóval belevaló kiskamasz. Az izgágasága mellett egy érdekes képességgel is rendelkezik, melyet édesanyjától örökölt – képes megálmodni a jövőt! Ez persze nem ilyen egyszerű, az álmok csak iránymutatóak, melyeket meg kell fejtenie. A történet során többször álmodik, ezért az sem érinti teljesen váratlanul, amikor betoppannak az életébe a Veréb ikrek. A három srác azonnal egy hullámhosszra kerül, köszönhető a sütizéseknek, a palacsintázásoknak és a mindent elsöprő kalandvágynak. A Veréb szülők hosszabb időre Indiába utaztak, a fiúkat addig a kedves Drágica nénire bízzák, aki talán nem is annyira kedves, mint amilyennek eleinte gondolták. A néninek érdekes dolgai vannak, majd amikor egyre több fura eset történik a környéken, a gyerekek nyomozni kezdenek, a szálak pedig hozzá vezetnek. Az ügy felgöngyölítése során megismerkednek egy néma lánnyal is, Mirivel, akivel végre igazán teljes lesz a csapat. A gyerekek remekül kiegészítik egymást, ami jól jön, hiszen a veszélyes nyomozás során sok szemre lesz szükség, nem kevés észre és egy kis leleményességre.

 Fiala Borcsa kalandregényének szereplői briliáns csapatmunkával derítik fel a szövevényes esetet. A kalandos nyomozás közben pedig az is bebizonyosodik, hogy nincs olyan étel, amit ne dobna fel egy kis ketchup.

JACK WITHE: AZ ÉGI KŐ – CAMELOT KRÓNIKÁK 1.

Jack Withe, skót-kanadai történelmi regényíró a korábban már számtalanszor feldolgozott Artúr mondakört állítja regényfolyamának középpontjába. Ugyanakkor egészen új megvilágításba kerülnek az események, mikor az első kötetben, az Égi kőben a hanyatló római birodalom Britanniájában két római katonatiszt, egyben jó barát igyekszik a béke és biztonság kis szigetét megteremteni a vérzivataros provinciában. Egyikük, Publius Varrus, aki egyben fegyverkovács, egy különleges égi fémből igyekszik egy kardot kovácsolni, miközben kis csapatukkal és társával Caius Britannicus tábornokkal a szász, pikt és skót portyázókkal folytat véget nem érő küzdelmet. E kis csapat összetartása adja később a kerekasztal lovagjainak legendáját.

 A regény az ismert történet újszerűen megírt változata, mely kellemes kikapcsolódást és jó szórakozást ígér az olvasóknak.

RUBIN ESZTER: ÁRNYÉKKERT

Az Árnyékkert az 1980-as évek elejétől napjainkig meséli el egy család sorsát, a szocializmusból a vadkapitalizmusba átváltó világban a boldogságért, a boldogulásért küzdő házaspár történetét. Egy kapcsolatét, amely a talán sosemvolt szerelemből változik pokollá, mégis egyre nyúlik végeérhetetlenül, jóvátehetetlenül.

Hány olyan családot ismerhetünk, akinek története hasonlóan indult? Fiatalon férjhez menni a nagy Ő-höz, családalapítás, otthonteremtés, majd mégis egy idő után külön utakon járás. Harminc év történései elevenednek mg az oldalakon, mégis ahogy haladunk a sejtelmes, előrevetítő mondatok sűrűjében, érezzük, hogy valami teljesen másról is szó van, itt valami történni fog, valami visszavonhatatlanul galád, embertelen csúfság.

A szereplők közös élete elkezdődik, fogadalmat téve egymásnak, hogy kitartanak, együtt maradnak, történjék bármi is. Aztán mire eltelik az élet fele, felépül a pár álomháza a hegyen, ahová senki nem mer házat építeni. Majd elkezd repedezni a ház, mely repedésekkel felfoszlik egy egész család hazugságokra épített élete. A repedés és az évszakok változása szimbolizálja a házaspár erkölcsösnek tűnő, majd egyre bizarrabb életét, amelybe belefér még a boszorkány mágia is, ha már más nem segít, és beleférnek más nők és férfiak, akik jönnek mennek a kívülről tökéletesnek látszó kapcsolatban. És ott a végén az óriási hazugság, ami romba dönt minden álmot és a teljes jövőt.

LINDSAY GALVIN: DARWIN SÁRKÁNYAI

Lindsay Galvin természettudományokat oktat és könyveket ír.

 Ebben a regényben a világ legfantasztikusabb teremtményeiről, a sárkányokról írt. A történet egy jólelkű hajósinasról szól, aki egy tengeri viharban eltűnik és sikerül pont egy aktív vulkánnal és egy sárkánnyal rendelkező szigetre vetődnie.

 A hajósinas Syms Covington élete legnagyobb kalandja felé tart a Beagle fedélzetén a világhírű tudós, Charles Darwin segédjeként. Az úti cél: a Galápagos szigetek. Egy vihar után hajótöröttként egy lakatlan szigeten köt ki, és olyan felfedezést tesz, ami megváltoztathatja a világot. Most már nemcsak a saját életéért kell küzdenie, hanem egy eddig felfedezett faj sorsa is az ő kezében van.

  Csodálatos borítójú könyv, s a benne lapuló történet hajótörésről, egy fel nem fedezett szigetről, annak különös lakójáról és persze a barátságról. 10 éves kortól ajánljuk.

HÁY JÁNOS: ORSZÁG, VÁROS, FIÚ, LÁNY

Háy János író, költő, a mai magyar irodalom megkerülhetetlen alakja.

 Jelen kötetében utazásai emlékeit örökíti meg olvasmányos, könnyed, néhol vicces stílusban. Van köztük novella, esszé, tanulmány. Eldugott, turistáktól nem nyüzsgő helyeket keres fel, érzésekre, hangulatokra figyel. Nem szigorúan vett útleírást ad, nosztalgikus emlékek kavarognak a világból. Háy János jó idegenvezető, olyat és úgy mutat meg, ami a turisztikai könyvekben nincs benne.

MARGARET MICHELL: ELFÚJTA A SZÉL

„A szenvedés és küzdelem vagy megtöri, vagy megteremti az embert.”

Az Elfújta a szél Margaret Mitchell amerikai írónő 1936-ban megjelent regénye, amelyből a könyv megjelenését övező nagy siker miatt, azonos címmel 1939-ben filmet is forgattak. A film hatására minden idők egyik legnépszerűbb regényévé vált, máig 27 nyelvre fordították le.

A könyv központi témája Scarlett O’Hara, egy déli ültetvényes lányának boldogulása az amerikai polgárháború, majd később a Dél megváltozott viszonyai közepette. A gazdag földbirtokos lánya minden ujjára kap udvarlót, de neki csak egy kell: Ashley Wilkes. A férfi azonban mást vesz feleségül. Scarlett bosszúból férjhez megy, éppen azon a napon, amikor kitör az amerikai polgárháború. Házassága nem tart sokáig, férje hamar áldozatul esik a háborúnak. Scarlett ezután Atlantába költözik, hogy Ashley közelében lehessen, azonban az előrenyomuló jenkik miatt menekülni kényszerül. Reménykedve érkezik haza, ahol édesanyja halálával és a jenkik által kifosztott birtokkal kell szembesülnie. Az elkényeztetett, magabiztos 16 évesből nagyon gyorsan felnőtt lesz a háború szörnyűségei közt. Egyet akar csak: megtartani a családi birtokot és enni adni az övéinek, amiért akár az ördöggel is szövetkezne, és nem is válogat az eszközök között. Három férj, három gyerek, a beteljesületlen szerelem-a könyv végén, 12 évvel később, Scarlett felelősségteljes nő, aki megérti az életet.

A regény elején megismert szereplők hirtelen szakadnak ki jól ismert környezetükből, életformájukból, és mire tudatosul bennük, hogy régi világuk sosem tér vissza, valamennyien átformálódnak, jellemüket próbára teszik a nehéz évek.

Scarlett remekül felvázolt női fejlődésportréja pedig talán a legemlékezetesebb a világirodalomban.

A regény egyaránt beszél szerelmekről, emberi sorsokról, társadalmi megosztottságról, a szülőföld iránti szeretetről, hiszen van, aki meghajol, és utat enged a szél erejének, és van, aki dacolva mindezzel, szembeszáll vele.

STEPHEN KING: A KÉT ROSE

Stephen Edwin King amerikai író, a jelenkor egyik legolvasottabb szerzője, aki a horror és misztikum határán egyensúlyozó műveiről ismert, negyvennél is több nyelvre lefordított történetei több mint 400 millió példányban keltek el világszerte.

A két Rose egy olyan nő történetét meséli el, aki miután éveket tölt el egy súlyosan bántalmazó kapcsolatban, végre „felébred”, és kilép az életéből. Megszökik, hiszen esélye sem lenne ezt másképp tenni, nincs kihez forduljon segítségért, a családja autóbaleset áldozata volt, a férje pedig nem más, mint a helyi rendőrség oszlopos, tiszteletben álló tagja.

Tizennégy éve él Rose pokoli házasságban amikor megelégeli a férjétől elszenvedett testi-lelki gyötrelmeket és egy távoli városba menekül. Barátok segítik, munkát is talál, úgy tűnik élete normális kerékvágásba jut egy nőknek fenntartott menedékházban. Ám Normant, a brutális zsarut nem abból a fából faragták, hogy ölbe tett kézzel hagyja megszökni az ő kis asszonykáját. Utána ered hát és nem válogat a módszerekben.

 Közben Rose egy régiségboltba téved, és rálel egy festményre, amely lebilincseli. Vagyis inkább a festmény lel őrá. A kép egy női alakot ábrázol egy dombtetőn, akin vöröses ruha van és kísértetiesen hasonlít: ő a második Rose. Ettől a pillanattól fogva Rose élete teljesen megváltozik. Új munkát ajánlanak fel neki, lehetősége nyílik, hogy egy önálló kis lakásba költözzön. Meg is teszi és a festményét fel is akasztja a falra. A kép pedig változni kezd.

Természetesen a nyomozó Norman megtalálja feleségét, új barátját és a nők számára fenntartott ház lakóit, Rose segítőtársait. Elégtételt akar venni, de számításai során nem vett figyelembe valamit, vagy valakit, aki egy másik világból való: a második Rose-t, aki bosszút akar állni…

SYLVIA BISHOP: AZ ÉJSZAKAI VONAT TITKA

A könyvben egy párizsi kislány, Max utazását követhetjük nyomon, egészen Párizstól Isztambulig.

Max nagynénje, aki Isztambulban él, megbetegszik és a kislány útra kel ismerősével, egy apácával. München, Budapest, Bukarest városokon keresztül vezet az útjuk. Franciaország egyik múzeumából elloptak egy híres gyémántot, és minden jel arra utal, hogy a tolvaj is arrafelé megy amerre Max is.

Így a kislány nyomozásba kezd, miközben bejárja a nevezetes városokat. A történet nem csak egy egyszerű utazást követ nyomon hosszú tájleírásokkal, nevezetességek bemutatásával, hanem egy izgalmas krimivel van megfűszerezve.

Kalandvágyó 10-12 éves gyerekeknek nagyon jó olvasmány.

VÁMOS MIKLÓS: APÁK KÖNYVE

Vámos Miklós  József Attila-díjas magyar író, forgatókönyvíró, dramaturg, kiadóigazgató, műsorvezető.

35 kötete jelent meg, írt regényeket, színműveket, novellákat, filmforgatókönyveket is. Műveiben elsősorban a család és a történelem összefüggéseit ábrázolja a legszívesebben.

A könyv a XX. századi kortárs magyar próza kiemelkedő alkotásai közé tartozik. Műfaja családregény, tizenkét nemzedék elsőszülött fiairól szól. Egy napló, melyet minden elsőszülött vezetett, hol eltűnt, hol előkerült, hol újat indítottak: a Csillag/Stern/Sternovszky család története. A cselekmény középpontjában egy zsidó család több generáción átívelő története áll. Az író egy korrajzon belül ábrázolja, hogyan éli át egy magyarországi zsidó család az elmúlt három évszázad minden terhét, milyen tapasztalatokat szereznek és adnak át fiaiknak az apák könyvében rögzítve.

A történet első epizódja 1705-ben, a Rákóczi-szabadságharc korában, a kuruc-labanc összecsapások közegében veszi kezdetét, az utolsó pedig az 1999. évi napfogyatkozás napjaiban zárul le, az ezredvég különös hangulatában. A könyv ábrázolása látszólag elvész a magánélet apró-cseprő ügyeiben, szinte kirekeszti a nagypolitika történéseit, és mégis a történelem folytonosan beleavatkozik az apák életébe. A  századok nagy fordulatait aligha tarthatják maguktól távol, annak érzetét sem amit a zsidó sors jelent számukra. A tizenkét generáció élete úgy fonódik össze történelmünkkel, hogy közben nyelvünk fejlődését is nyomon követhetjük.

Sajnos szinte minden apa váratlan halált hal a történetben, de ez is fenntartja a várakozást, hogy a következő apa-fiú élete majd jobb, eredményesebb, boldogabb lesz.

Ajánljuk a könyvet édesapáknak és fiaiknak és a hozzájuk rokoni vagy gyöngéd szállal fonódó asszonyoknak és lányoknak.

JÓKAI ANNA: NAPOK

Jókai Anna a Nemzet Művésze címmel kitüntetett kétszeres Kossuth-díjas és József Attila-díjas magyar író-és költőnő, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével kitüntetett Magyar Kultúra Lovagja. Életműve igazi erkölcsi minta, munkáiban mindig a jóra igyekezett felhívni a figyelmet. Mély emberi érzéseket felszínre hozó alkotásai sok irodalmi élményre vágyó olvasónak okoztak kellemes időtöltést.

A Napok korunk egyik jellegzetes figurájának életútját rajzolja meg, s közben színes, mozgalmas társadalmi és történelmi tablót fest a harmincas évektől a hetvenesekig terjedő évtizedekről.

A regény főhőse okos, művelt értelmiségi ember, akit gyerekkorától fogva sok méltánytalanság, bántás ér, akin többször átcsaptak a történelem hullámai, akinek sok igazságtalanságot kell elszenvednie a Horthy-korszakban éppúgy, mint a felszabadulás után, 1956 előtt és után. Sebeket kap, de ugyanannyit oszt ő is, akarva és akaratlanul is. Vannak sikerei, de legalább ugyanannyi kudarc is éri, szakmájában látványosan halad előre, de mégiscsak megreked valamiért, a nők bolondulnak érte, de végül mind faképnél hagyják. Amibe belekezd, minden nagyszerűen indul, de mégis balul sül el a végén. És főhősünk a regény végén jön rá, hogy annak ellenére, hogy szerencsésen átlavírozott mindenen-kb 1930 és 70 közt volt mit átélnie-mégsem csinált semmit, kifolyt kezei közül a lehetőség, a szerelem, szülők, karrier, normális családi élet, barátság, valahova tartozás. Napjai voltak csupán, de talán egy sem volt értelmesen leélt. Legostobább döntése pedig az, mikor rájön, hogy a sértettekkel szemben jóvátenni sérelmeket, bűnöket nem lehet, ezért egy vadidegennek ad meg mindent azok helyett, akiknek tulajdonképpen kellene.

 Ennek a különös sikertelenségnek az okait kutatja az író, társadalmi és lelki szinten is, és kivételes ábrázolótehetségével nemcsak a főhős személyiségét rajzolja meg briliánsan, de a köré csoportosult figurákét is, bemutatva közben egy sajátos társadalmi réteg világát.

DOMINIQUE VALENTE: MOCSÁRI FÜZI ÉS AZ ELVESZETT KEDD

A főhősünk egy kis boszorkány, Mocsári Füzi. Ő a legkisebb a családban, és az ő ereje az, amit a leginkább lenéznek. Míg a testvére robbantgatni tud, addig Füzi az elveszett tárgyakat találja meg, amivel nem is keres túl sokat. Egy nap viszont feltűnik Füziéknél Csillagpaff legismertebb boszorkánya, Moreg Vaine, és közli a lánnyal, hogy ellopták a keddet, és közösen kell megtalálniuk. Füzi pedig útra kel, hogy hőssé váljon.

  A történet folyamán bejárjuk Füzivel Csillagpaff érdekes és ijesztő helyeit – például ellátogatunk a Varázsseprűk Erdejébe, a Lebegő Hegyekhez és Trollszágba is. Találkozunk trollokkal, sárkányokkal, koboldokkal, boszorkány gyűlölő hívőkkel, más boszorkányokkal, de még egy csodás holdkert virágaival is!

 Ebben a mesekönyvben minden ott van, aminek ott kell lennie. Végig leköti az embert, izgalmas és szórakoztató, miközben azért elgondolkodtat, és nem is kicsit.   Ez a könyv megmutatja, hogy a kiközösítés milyen rossz tud lenni, mennyien szenvednek miatta, és hogy sokkal jobb lehetne minden, ha egyszerűen elfogadnánk a másikat. Bájos mese az elfogadásról, a barátokról, családról és a rossz döntésekről. A könyvet 12 éves kortól ajánljuk.

BERNÁTH ZSOLT: LEMEZBOLT A SZENT JÁNOS UTCÁBAN

Málta szigetén, Valletta városában, a Szent János utcában létezik egy lemezbolt, mely 1885-ben nyílt. Bernáth Zsolt első ifjúsági regényét erről a helyről írta meg.

 A főhősnek, Orsinak unalmasnak tűnő nyaralás van kilátásban, de a kezdeti unalom pillanatok alatt átváltozik mozgalmas nyomozássá, vagy még inkább kutatássá, rejtvényfejtéssé újdonsült barátaival.

A történetben két magányos kamasz, a tikkasztó máltai nyárban összetalálkozik és egyből közös kalandokba fognak – Orsi és Joel egyidősek, hetedikesek, bizonyos értelemben magányosak, egyiküknek sincs testvére, ami meg is mutatkozik a történet során abban, ahogyan egymáshoz viszonyulnak: mindketten nyitottak, segítőkészek egymás felé: Joel-nek valami oknál fogva szüksége van Orsi társaságára, a gondoskodó Orsi pedig valahogy ráérez erre, és egyből beleáll a felkínált szerepbe és feladatba: mindketten készek a hosszú távú barátságra, sőt Orsi részéről a testvérnek való elfogadás vágya is megjelenik.

Ha ki szeretnél lépni időből és térből, kezdj bele ebbe a regénybe! Csatlakozz Orsihoz  és Joelhez, settenkedj be velük a lemezbolt hátsó ajtaján, és garantáltan egy másik világban találod magad.

COSTANZA CASATI: KLÜTAIMNÉSZTRA

Az első könyves Costanza Casati regénye a görög történelem egyik legérdekesebb királynéja, Klütaimnésztra történetét meséli el. Sokan megénekelték már a trójai háborút, Odüsszeusz, Akhilleusz dicsőségét, a spártaiakat, de Klütaimnésztra, mint a szépséges Heléné nővére, mindig háttérbe szorult. Pedig Tündareósz, spártai király lánya egy erős, okos nő, akit harcra neveltek és arra, hogy büszke királyné legyen majd egyszer. Az a fajta fájdalom, amin keresztül kellett mennie – mint anya, feleség, testvér-, nem volt megérdemelt.  A gyász, a veszteség azonban még erősebb személyiséggé formálták, bosszúját végül beteljesíti.

Nagyon pörgős a cselekmény, olvastatja magát a regény. Klütaimnésztra újramesélt története elképesztő erővel láttatja az ókori görögök, a hatalom és a próféciák világát.

 A mitológiai történeteket kedvelőknek ajánljuk.

BAUER BARBARA: BÍBORBETŰK

Az írónő már régóta tudta, hogy egyszer arra a helyre, abba az időbe szeretne elrepülni, ahol és amikor az emberiség egyik legnagyobb találmánya megszületett, olyan szereplők közé, akik megteremtették nekünk a képzeletbeli utazás lehetőségét, akik megajándékoztak minket a könyvvel, amely menedék és gyógyír, támasz és oltalom a mindennapok nehézségei közepette.

A nyomtatás nemcsak a kultúrára volt nagy hatással, hanem a vallásra, az egyházakra is, amelyek előre rettegtek attól, mit hoz az új találmány, milyen változásokat indít el. A tudás terjedése alapvető változásokat hozott az emberiség történelmében.

Bauer Barbara legújabb regénye a XV. századba, a könyvnyomtatás, a feltaláló Gutenberg történetébe kalauzol el. A regény lapjairól megismerhetjük a férfit, aki egész életét az új művészetnek szentelte és egy kislányt, aki mellette az édesanyja akaratát teljesíti be.

Ágnes, az alig 12 éves kislány a pestis kitörésekor árva marad. Édesanyja utolsó kérése, hogy keresse fel a Mestert, aki műhelye mélyén titokzatos találmányon dolgozik. Édesapja könyvmásoló volt, egyetlen amit örökül hagyott lányának, a betűk ismerete, és egy emlék egy könyvről az öröklét receptjével. Mindez elég ahhoz, hogy inasként a Mester mellé szegődjön. Itt ismeri meg Hansot, a fiatal novíciust, aki szintén szkriptor-könyvmásoló, és itt ismeri meg a tudást, az igazságot, ami ezidőtájt a kiváltságosok tulajdona. Végigkövethetjük, hogy Gutenberggel kidolgozzák az új művészet minden részletét és a megvalósulás után a korabeli nyomdában dolgozók tevékenységét. Kiváló korrajzot kapunk a középkorról, az egyeduralkodó római katolikus vallásról, ami hatalmát félti az új találmánytól. A nyomtatott betűbe vetett hitet veszély fenyegeti, mert ezrekhez juttathatja el a gondolat fényét és az egyházi hatalmak azon dolgoznak, hogy a sötétség hatalmát ne veszélyeztesse semmi, hiszen:

„A hatalomnak az sosem jó, ha az emberek tovább látnak a saját portájuk kapujánál, ha többet értenek a világból, mint ami a saját boldogulásukhoz kell.”

A.VICTORIA VÁZQUEZ: LÁZADÓK

A történet egy sorozat első része, amely bevezeti az olvasót a Művészeti Iskola mindennapjaiba.

Adott négy fiatal. Cris a társaság „rosszfiúja”, Sara aki alapvetően büszke és gőgös, ráadásul nem igazán türelmes a többi diákkal. Patri ösztöndíjas diák, aki nagyszüleivel él. Sokszor hátrányban van csoporttársaival szemben, mégis örök optimistaként szemléli az életet. Carlos zárkózottsága és visszahúzódó viselkedése ellenére kiváló táncos és kitűnő tanuló. Mindenkinek megvan a maga világának megfelelő elvárásai, félelmei és sérelmei. Ennek a négy fiatalnak  meg kell küzdenie a pubertáskor nehézségeivel, az egyéni társadalmi problémákkal és egymással is. Ráadásul a szigorú iskolai követelmények sem könnyítik meg a mindennapi életet. Egy nem várt büntetés végkimenetele, valamint egy csoportos együttműködést igénylő előadás végül egy útra tereli a fiatalokat. Vajon képesek lesznek a közös célért elfogadni egymást és elérni céljukat? És mi köze egy nagyobb testvérnek és a családsegítőnek mindehhez? Nos, ezekre a kérdésekre nem fogok felelni, de bizonyos szinten választ remélhettek, ha belevágtok ebbe a kalandba.

CONSTANTINO D’ORAZIO: NŐVÉREK ÉS DÉMONOK

Constantino D’Orazio első regénye egy művészettörténeti kaland a lélek útvesztőjében, különleges utazás a reneszánsz születésének nyomában, és fejlődéstörténet, ami során egy fiatal nő magára talál.

Fojtogató családi problémái elől menekülve Vivi úgy dönt, hogy felvételét kéri a Santi Quattro Coronati apácaközösségbe. Megnyugvásra, elvonulásra vágyik, de múltja itt is kísérteni kezdi, miközben az apácák békés életének felszíne alól nyugtalanító részletek bukkannak elő. A kolostor számos meglepetést tartogat számára, főleg miután egy fiatal kutató érkezik a zárdába, aki bevonja egy évszázadok óta rejtegetett titkos terem utáni nyomozásba. A lassan kibontakozó események egy művészettörténeti érdekesség körül forognak.

Világi szemmel nagyon érdekes tud lenni egy zárda élete, melyből egyrészt árad a nyugalom, másrészt minden ott élő embernek megvan a maga története, oka, hogy miért vette fel a fátylat. A nővérek az imádkozás és lelki élet mellett dolgoznak, és bár csendesen telnek a mindennapjaik, mégis megtalálják a kommunikációnak azokat a módjait, amellyel élénk társasági életet élhetnek. A közösségben mindenkinek megvan a feladata, a rutin mögött azonban az ott élő emberek adják meg a hangulatot.

A regény igaz történeten alapul, ezért izgalmas rádöbbenni arra, hogy mi az a rejtély, amelyet a kolostor őriz sok évszázada és melyek azok a démonok, amelyekkel a legszentebb életű apácáknak is együtt kell élniük.

A kutatás során Vivinek önmagával is szembe kell néznie, talán ez a legnehezebb feladat. A kötet emellett gyönyörűen mutatja be Róma egyik különleges templomát, a hozzá tartozó kolostorral, rejtélyes freskóival, valamint a reneszánsz születéséről is sok információval gazdagodhatunk. A bazilika és a kolostor is egyaránt látogatható.

SZABÓ MAGDA: A DANAIDA

Szabó Magda szavai:

„A Danaidában először nyúltam hivatásos író kezével a minta értékű antik mitológia figurái közé: Danaus király lányai azzal bűnhődtek bűnükért, hogy az idők végezetéig feneketlen hordóba kellett vizet hordaniuk. Beteget nem enyhített a szétszivárgó víz, szomjat nem oltott, vért se mostak vele, elcsorgott, mint Csándy Katalin könyvtárvezető élete, ez a gyűrű-élet, amelyben elválaszthatatlanul kitapintani a kezdettel azonos véget.

Az én Danaidámnak az a bűne, hogy csak önmagára figyel élete kétharmad szakaszában, s nem veszi észre, hogy minden kor történelmi időszak, amelyben nemcsak alakul az emberi sors, hanem maga a benne élő is adhat jelzést, esetleg valami fordulatot a hazai vagy világtörténelemnek. Csándy Katalin a nagy emberi érzésekre érzékeny, szerelemre, féltékenységre, szégyenre, nem veszi észre, hogy az idő nagy folyója olykor hidat, olykor gázlót kínál, esetleg jelzés mutatja, hol nem tanácsos vízbe lépnie. Környezetében minden megváltozik, ő csak addig a határig, míg felismeri, ne bukdácsoljon már holtáig a számára kilátástalan koordináták között, hanem mentse meg, ami az életéből megmenthető. Az elvarázsolt királylány sose figyelt jól, mire feleszmélt, problémáin és személyén átlépett a történelem, amin még módosíthat, tárgyilagos, holdverte frázis, se indulat nem perzsel, se kétségbeesés, nem a nap süt, csak a hold.”

 

Kevesebb a történés Csándy Katalin történetében, mégis egy teljes életet láthatunk. Sok-sok rétege van az életének, ami viszont végigkíséri életében, az az őszinte szeretet hiánya. Ennek személyiségromboló hatása miatt kerül Katalin mindig kiszolgáltatott helyzetbe, gyerekként, szeretőként, feleségként. Ő próbál boldog lenni, de mindig érzi, valami nincs rendben. Rideg anya, féltékeny apa, eltűnt testvér, későn érő lány. Álmok, melyek sosem valósulnak meg és egy árny-élet, hiszen Katalin mindig mások árnyékában él, mások akaratát előtérbe helyezve, míg lelkivilágába süppedve a legforgatagosabb történelmi éveket éli át, miközben elfelejt körbenézni a világban, majd észreveszi, hogy mennyire nem a saját sorsának főhőse és mennyire nem értik egymást a főszereplők, mennyire más indokokat vélnek felfedezni egymás tettei mögött, mint ami valójában mozgatja őket.

És mi történik, ha a főszereplő eljut oda, hogy képes szembenézni életével és meghozza legnagyobb döntését? A könyv elárulja…

MARGARET ATWOOD: PÉNELOPEIA

Pénelopé a házastársi hűség közismert mintaképe: húsz éven át várta haza a kalandor Odüsszeuszt, és férje leleményességéhez méltó csellel ejtette át a kérőket. De ki volt valójában ez a spártai királylány, akinek szépsége sosem volt mérhető unokanővére, Helené szépségéhez? Akit hozzáadtak egy rövid lábú, csaló ismeretlenhez, és aki alig egy évig élvezhette a házasélet örömeit, mielőtt magára hagyták egy idegen országban, tizenhat évesen, egy csecsemővel? Miből merített erőt, és kivé vált a várakozás hosszú évei alatt? Mit gondolt titokban az ő fényes Odüsszeuszáról? Valóban egy pillanatra sem gyengült el? És nekünk, olvasóknak, vajon az igazat mondja?
Atwood Pénelopéja nem elvont mitikus alak, hanem hús-vér ember: formálódó személyiség vágyakkal és félelmekkel, gyarlóságokkal és sikerekkel. A Pénelopeia a feleség, a nő szemszögéből meséli újra az európai kultúra egyik alaptörténetét, és egyben a szerző saját korának szatirikus látlelete is.

BERÉNYI ANNA: PETŐFI-Petőfi Sándor regényes életrajza

A könyv szerzője, Berényi Anna nem ismeretlen a sátoraljaújhelyi közönség előtt. Néhány évvel ezelőtt a város szülöttéről, Kossuth Zsuzsannáról írt könyvét mutatta be a könyvtárban. Ezúttal a Petőfi évforduló ihlette, komoly kutatómunka zárásaként a „legnagyobb” költőnk életét feldolgozó könyve kapcsán találkozott az olvasókkal.

A regény-nem szokványos módon-az édesanyja, Hrúz Mária szemszögén keresztül mutatja be Petőfi életét. Az egy-egy rövid időszakot átölelő fejezetek rendkívül olvasmányosak, a megjelölt forrásokra építve rajzolódnak ki költőóriásunk mindennapjai. A szüleihez fűződő viszonya, a tanulmányai, a színészi próbálkozások, a megélhetési gondok, a barátságok, a hazafisága, a forradalomban és a szabadságharcban betöltött szerepe, a szerelem, a gyermeke születése és természetesen az ezekhez az élethelyzetekhez kötődő versek elevenednek meg a könyvben, közel hozva az olvasóhoz a főszereplőt. Az utókor számára sikeresnek ítélt 26 év meglehetősen mozgalmasan, de ugyanakkor nehézségekkel teletűzdelve telt.

DAVID BADDIEL: TÖKÉLETES SZÜLŐ KERESTETIK

Barry utálja a nevét. Tulajdonképpen ez a második dolog azon a listán, amin Barry összegyűjtötte, mi miatt neheztel a szüleire. Az első pontban az áll, hogy unalmasak, a harmadikban pedig, hogy mindig fáradtak.  Azonban van egy világ, ahol az embernek nem csak szimplán ,, vannak” szülei. Ehelyett a gyerekek választhatnak szülőket maguknak. Barry számára ez a világ a valóra vált álom. Azonban hamar kiderül, hogy a dolgok nem is olyan egyszerűek, mint amilyennek tűnnek.

NICHOLAS SPARKS: ÁLMOK FÖLDJÉN

 

 

Nicholas Sparks amerikai szerző, korunk egyik legnépszerűbb írója, akinek köteteiből számos film készült már Hollywoodban, mint például a Szerelmünk lapjai. Regényeinek témája többek között az Istenben való hit, a szerelem, tragédia, sors. Kötetei romantikus, megható és egyben tanulságos művek. Főszereplőinek életét gyakran árnyékolja be tragikus esemény vagy körülmény. Történetei jellemzően nem tipikus happy enddel végződnek, mégis szívmelengetőek, átszőve hittel, életigenléssel.
Új regénye hozza a tőle elvárható, megszokott és könnyed, romantikával átszőtt történetet.

Napjainkban játszódó sztorija két szálon halad. Az egyikben egy megviselt, fiatal anya áll a középpontban, aki rossz házasságából lépett ki. Megszökött bántalmazó férje elől, hogy kisfiával máshol kezdjen új életet. Egy kisvárosban találnak menedéket, de nyugalmuk nem tart sokáig.
A másik történetszál két huszonéves fiatal találkozását és kapcsolatát tárja elénk. Colby élete maga az amerikai álom. Fellépéssorozatra hívják, ahol a szerelem is rátalál. Morgan zenei képzettsége kitűnő, egy zenés, táncos csoport tagja. A két fiatalt eleinte csak a zene köti össze, amely kötelék lassan kibontakozó szerelemmé lesz.

Vajon hogyan kapcsolódik hozzájuk a tőlük mérföldekre küszködő anya története? A három ember élete végül előre nem látható módon fonódik össze, s a kérdés mindannyiuk számára ugyanaz: vajon maguk mögött hagyhatják-e valaha is a múlt terheit.

Izmindi Katalin - Mező Adrienn: Viszlát, ​hiszti!

 

 

A gyermekkori hiszti kezelése minden szülőnek igazi kihívás. Bármilyen helyzet is váltja ki gyermekünkből a hisztit, ez a könyv segíthet megérteni annak okát, azt, hogy mi megy végbe a gyerekben, és ezáltal elvezet a megoldáshoz. A mesekönyv abban próbál meg segíteni a gyerekeknek, hogy felismerjék érzelmeiket, megtanulják, hogy teljesen normális, ha néha dühöt vagy haragot érzünk, azonban nem mindegy, hogy ezt hogyan fejezzük ki, és hogyan vezetjük le indulatainkat. A mesék végén található szakértői tanácsokban Mező Adrienn pszichológus összegzi a legfontosabb tudnivalókat a hiszti-helyzetekben alkalmazható lehetséges módszerekkel kapcsolatban.

OLIVIER NOREK: KÉT VILÁG KÖZÖTT

 

A szerző több éven át végzett önkéntes munkát a Gyógyszerészek Határok Nélkül segélyszervezetben, Guyanában kórház helyreállításban, a délszláv háborúban menekülttáborokban. Ezek a humanitárius tapasztalatok ösztönözték ara, hogy szerepet vállaljon az állampolgárok védelmében, ezért rendőr nyomozónak állt. A bűnelhárításban végzett munkájával párhuzamosan irodalommal is foglalkozott, egyre nagyobb sikerrel bűnügyi témájú műveivel. Két világ között című kötetéből hamarosan filmet is forgatnak.

A könyv kíméletlen látlelet egy szemünk előtt zajló tragédiáról. Elénk tárja annak a sokezernyi, hontalanná vált, mély sebeket hordozó embernek a történetét, akik a háború és az erőszak elől menekülve kénytelenek voltak elhagyni hazájukat.

A két főszereplő, Adam és Bastien mindketten zsaruk és apák. Többezer kilométerre élnek egymástól, elvileg sosem kellett volna találkozniuk, a sors mégis egymás mellé sodorja őket. De akkor már Adam nem zsaru, a családját hasztalan keresi. Mi kapcsolja össze a két embert, akik egy olyan helyen találkoznak, ahol következmények nélkül lehet ölni?

A cselekmény Calais-ban játszódik, ahol az illegális bevándorlók, háborús országokból menekültek próbálnak ideiglenesen szállást, biztonságot találni, majd valahogyan továbbjutni Angliába. A két főszereplő egyike Adam, Szíriában a diktatórikus rezsim rendőrségébe beépült ellenálló. Mikor lelepleződik, első dolga családját biztonságba helyezni, útnak indítani Franciaország felé. Kapcsolatai által ő is hamar kijut az országból, menekülés közben azonban családját szem elől veszti, a calais-i menekülttáborban próbál nyomukra jutni, miközben számtalan veszélyes ügybe keveredik bele.

Itt találkozik Bastiennel, a francia zsaruval, aki a táborban virágzó alvilági ügyeknek próbál gátat vetni.
Embercsempészet, drogok: a regényben mesterien keverednek a túlélés által motivált, morálisan elítélendő tettek az általános humánummal.

Olivier Norek egyszerre nyújtja a kegyetlenség és az emberség példázatát, feltéve a kérdést: mekkora a szerencsésebb csillagzat alatt születettek felelőssége?

 

SZEGEDI KATALIN: PALKÓ

 

Kedvesen illusztrált könyv egy kisfiúról, aki jó matekból, de a tesi nem az erőssége. Palkó magának való fiú. A társai nem szeretik. Testnevelés órán mindenben az utolsó, nem válogatják be a focicsapatba. Matekórán tőle kérnek segítséget. A mindig segítőkész kisfiú legjobb barátai a könyvek. Naphosszat olvasással tölti az idejét, és bár arra vágyik, hogy osztálytársai elfogadják, azok mégsem barátkoznak vele. Egy délután a játszótéren mégis barátra lel. Lenka örömmel rollerezik és rajzol vele. Játékuknak a közelgő vihar vet véget, de már mindketten tudják, hogy ezután mindennap várni fogják egymást.

ELLERY LLOYD: KÉPKOCKÁK



Milliók követik. Ám az egyikük meg akarja ölni.
Emmy Jackson mindig őszinte az Instagramos követőivel. A gyerekeivel töltött napjainak minden egyes pillanatát megosztja velük, hiszen ő az az influenszer, aki mindig azt mondja, ami van. A szkeptikus férje azonban tökéletesen tudja, hogy a családjuk képkockákba szorított élete egy nagy hazugság. Csakhogy amíg Emmy a kenyérkereső, addig senki sem szólhat bele abba, hogyan teszi pénzzé a családi életüket. Amelyet Emmynek köszönhetően rengetegen követnek nap mint nap. A Képkockák egy fordulatos könyv egy influenszer anyukáról, akinek a sikere nemcsak a házasságát fenyegeti, hanem az életét is.

Emmy egy momfluenszer, azaz egy influenszer, aki igazából a gyerekeit adja el a közösségi médiában. Minden lehetséges pillanatot dokumentál a felületeken, telefonnal a kezében fekszik és kel. Egymillió ember követi, amivel a világ egyik legnépszerűbb anyukájává válik, ami nagyon irigylésre méltónak tűnik a sok ingyen holmi, reklám megkeresés és szereplés miatt, de ez azért nem ilyen egyszerű. Az a hitvallása, hogy nem kell mindennek tökéletesnek lennie, hiszen pont ezzel lehet megfogni az átlagos anyukákat, ami igaz is, hiszen azt érzik, hogy nincsenek egyedül a mindennapos bajaikkal.

Dan, a családapa író-már amennyiben egy egykönyves szerzőt annak nevezhetünk-és tulajdonképpen Emmy tartja el őt. Leginkább ő foglalkozik a gyerekekkel, míg felesége megkomponálja az aznapra szóló tartalmat, amelyben betekintést nyerhetnek követői családi életükbe.
A történetet három szemszögből ismerjük meg: az első kettő a házaspár, a harmadik a titokzatos gyilkos, aki Emmy életére akar törni. A zaklató által azt követhetjük nyomon, hogy miért szállt rá az influenszer édesanyára, miért zaklatja őt, miért teszi azt, amit. Ez a szál a kötet végén válik izgalmassá, ettől függetlenül már a kezdetektől borzolja az olvasó idegeit.
Az influenszer jelenség egyre elterjedtebb hazánkban is. Miértekre keresve a választ mutatja be a véleményvezéreket, milyen nehézségeik lehetnek a sok jó dolog mellett, hiszen ki ne vágyna ingyen holmikra, hajvágásokra, utazásokra és rendezvényekre? Mert bizony vannak olyan cégek, akik ezeket mind-mind felajánlják az embereknek. De vajon milyen árat fizetnek ezért? Az általa feldolgozott téma fontos és aktuális. Mit tesz velünk a közösségi média, mennyire egyeztethető össze a való élettel, mik az online világ veszélyei, csupa olyan kérdés, amivel egyikünk sincs teljesen tisztában, mégis nap, mint nap jelen vagyunk ezeken a platformokon.

BAUER BARBARA: AZ ARANYMŰVES FIA

 

Van valami bájos, szerethető minden Bauer Barbara kötetben. Ez most különösen meseszerű, igazi magyar ízekkel megírt történet lett. A régi magyar mondák világa keveredik a mai kor eseményeivel, meghintve misztikummal és szerelemmel. Felbukkan a régmúlt valós történelem a magyar koronáról, az egyéni sorsok alakulása, évszázadokon átívelő lélekvándorlása, és két megtépázott emberi lélek egymásra találása.

Dalnok Erika szerkesztőként dolgozik egy könyvkiadóban. Férjét néhány hónapja vesztette el, és most a munkájába menekül. Egy nap különös kéziratra bukkan, melynek írója már nem él, ezért özvegyét és fiát keresi fel, hogy engedélyt kérjen a misztikus, befejezetlen, messzi múltban játszódó történet kiadására. A szerző fiát-aki maga is kitanulta az ötvösmesterséget-kéri,  hogy fejezze be a mesét, amit fiatalon elhunyt édesapja kezdett neki mondani esténként. Ám a férfi, aki úgy érzi édesapja cserbenhagyta őt, nem akar kötélnek állni. Pedig ő maga is azzal a tűzzománc képpel vesződik, amelyikkel apja meséjének hőse is a világtól elzárt kolostorban, a múltban.

Vajon Zoltán a haragon túllépve, a megbocsátás és a szerelem erejével képes lesz- e befejezni a szent arcképét és megírni a mese végét? Vajon Erika el tudja- e engedni férje emlékét, és újra tudja kezdeni az életét másvalaki oldalán?

SHARON CAMERON: KÉKMADÁR

Berlin 1945. A sachsenhauseni koncentrációs tábor foglyokkal kísérletező orvosának lánya, Inge igyekszik jó német lány lenni, de legjobb barátnője mindig, mindenben megelőzi. Amikor a szovjet hadsereg eléri Berlint, biztonságos életük egy pillanat alatt összeomlik. A teljes pusztulás elől menekülő Inge dönt: bármi áron megmenti a szovjet katonák által tönkretett és agysérülést szenvedett barátnője életét.

1946: két lány érkezik egy zsidó segélyszervezet segítségével Amerikába. Új életet akarnak kezdeni, de két ország titkosrendőrsége lohol a nyomukban, bízva abban, hogy elvezetik őket a számukra fontos személyekhez. Becslések szerint a náci katonák 26000 gyereket raboltak el Lengyelországból a II. világháború alatt. A könyvben két ilyen lány küzdelmét követhetjük nyomon, egy koncentrációs tábor orvosának kísérleti alanyaként. Mi ad erőt az embernek mikor rádöbben, hogy a szüleinek hitt emberek valójában szörnyetegek, az eddigi élete egy tudományos kutatás, a tudata és emlékei egy másik emberé? Hogyan épít fel egy életet, ha a titkosszolgálat folyamatosan nyomás alatt tartja?

A Kékmadár egy történelmi regény, romantikus szerelmi történet, fordulatos ügynöksztori bosszúról, elengedésről, szabadságról, és egyben valós történelmi eseményeken alapul, hiszen a Kékmadár projekt a CIA szigorúan titkos programja volt 1945 után. Célja a koncentrációs táborokban megkezdett azon orvosi kísérletek folytatása, amely a tudat irányítását kutatja……

STEVEN SAYLOR: DOMINUS

Steven Saylor, a híres amerikai történelmi regényíró fő témája az ókori Róma. Híres hőse Gordianus, a nyomozó is a Római történelem talán legmozgalmasabb időszakába vezeti el az olvasókat, az író könnyed, mégis történelmileg hű stílusában.

Ugyanakkor az író egy, a római történelmet átölelő három részes regényciklusával egy család, a Pinarius család mindennapjain keresztül mutatja be a város alapításától a birodalom bukásáig terjedő több mint egy évezredet. E regényciklus harmadik befejező kötete a Dominus című mű,(mely önmagában is olvasható, értelmezhető) Marcus Aurelius uralkodásától indulva viszi az olvasót egy időutazásra, s a már megismert Pinarius család tagjain keresztül mutatja be Róma hanyatlását, és mintegy két és fél évszázados haldokolását. A történet Constantinus császár uralkodásáig tart, s megismerkedhetünk mindazokkal a politikai, katonai és nem utolsó sorba vallási ellentétekkel, mely az egykor hatalmas birodalom bukásához vezet. A lebilincselő regény, mely egyben szórakoztat, de tanít is, a történelmi regényeket kedvelő olvasóknak hamar az egyik kedvenc olvasmánya lehet.

ROALD DAHL: SZUPERPEMPŐ

Roald Dahl, a huszadik század egyik kiemelkedő regény- és forgatókönyvírója a kor angol irodalmának egyik ikonikus alakja volt. Művei közül kiemelkedik novellás kötete a Szuperpempő. A sajátos angol humor fanyar helyzeteket bemutató novellái a nyolcvanas években „Meghökkentő mesék” címmel filmként is megtekinthető volt a magyar televízióban is.

A novellák mind egy-egy bűnügyi történetet, vagy furcsa élethelyzetet bemutató kis mesék, melyek alapból egy sajátságos helyzetből indulnak, s a végük talán ennél is furcsább csavar, néha kissé abszurd. Ugyanakkor az olvasó számára könnyed, szórakoztató, meghökkentő történetek tárháza e novellás kötet.

ÉRIC SANVOISIN: LÁNG LOBBAN (A SÁRKÁNYFIÚ 1. )

A történet kezdetekor a sárkánnyá változó férfi magával ragadja szerelmét, a hercegkisasszonyt, aki apjával és a királysággal dacolva viszontszereti ezt a különleges teremtményt. Az emberek régen irtották a sárkányokat mert féltek tőlük, ám történetünk főhőse Ervael nem érti ezt a hatalmas gyűlöletet, amit az emberek éreznek ezek iránt a különleges teremtmények iránt. A vörös hajú, okos főszereplő srác egy tojást talál a Tiltott Mocsárban, amiről természetesen kiderül, hogy egy sárkánytojás. Főhősünkkel szemben egy végtelenül ellenszenves, beképzelt, nagyképű lány áll, Léna, aki ott bántja a gyenge fizikumú fiút, ahol csak tudja és csalással elér akármit. A könyv végén Ervaelnek menekülnie kell, ám a gonosz Léna a nyomában jár. Ezt az aranyos fantasy regényt mely rövid fejezeteket, egyszerű mondatokat tartalmaz, 7 éves kortól, kezdő olvasók részére ajánljuk.

AZ UTOLSÓ ÓRÁK PÁRIZSBAN

Az utolsó órák Párizsban egy francia lány és egy német tolmács szerelmének története. Háborúról, megtorlásról, családról, döntésekről, titkokról és megbocsátásról szól ez a rendkívül olvasmányos, elgondolkodtató regény.

A két fiatal tiltott szerelme örökre megváltoztatja életüket, románcuknak nem a háború, hanem a felszabadulás vetett véget. Ekkor ugyanis a világ a béke megnyugvásában új ellenségeket keresett: a gyűlölet a kollaboránsokra zúdult. A két idővonalas elbeszélés, a jelen és a múlt, szorosan kapcsolódik egymáshoz, a zűrzavaros időkben történt események árnya a későbbi generációkra is rávetül, akik megértésükkel lehetnek képesek a múlt titkainak feltárására és a megbocsátásra.

AGÓCS ÍRISZ: MÁRKÓ BÁCSI KERTJE

Agócs Írisz könyvével egy fontos problémát próbál közelebb hozni a gyerekekhez azzal, hogy a fenntartható és környezettudatos szemléletmód fontosságára hívja fel a figyelmet. A kertészkedés témakörét járja körül a gyerekek számára is érthető módon, olyan ötleteket bemutatva, amelyek megvalósításának a kicsik is tevékeny részesei tudnak lenni. Hasznos ismeretekre és információkra tehetnek szert a gyerekek a kertészkedésről és nagy valószínűséggel szívesen próbálják is majd ki. Megtudhatják, hogy miért hasznosak a tyúkok és a csigaevő kacsák a kertben és milyen öröm az, mikor saját termelésű bazsalikom kerülhet a pizzára és  saját paradicsomból készül a pizzaszósz is. Nagyon fontos, hogy a felnövekvő generáció már abba a szemléletbe nőjön bele, hogy a környezet megóvása mindig szem előtt legyen, és hogy mi ezért nagyon sokat tudunk tenni. A globális környezeti változásban a jövő generációjának hozzáállása kiemelten fontos, és ez a könyvben olvasható tanácsokkal kezdhető el. A könyvet 5 éves kortól ajánljuk.

KLAUS C. ZEHRER: A ZSENI

Boston, 1910. A 11 éves William James Sidist az amerikai sajtó a „harvardi csodagyerekként” ünnepli. Apja ismert pszichológus, aki önmagát építette fel fillér nélküli menekült bevándorlóból többszörös diplomás polihisztorrá. Fiát születésétől fogva speciális tanulási programmal képzi, többek közt azért, hogy bizonyítsa, a Sidis módszerrel minden gyereket zsenivé lehet nevelni. A fiú kognitív fejlesztése intenzív, érzelmileg azonban súlyosan elhanyagolják. Figyelmet kizárólag intellektuális teljesítményéért kap, határokat viszont nem szabnak neki, minek következtében nem tanulja meg a szociális szabályokat, és öntörvényű, különc viselkedése miatt mindenütt kívülálló lesz. Mikor Billy felnő, megtagadja, hogy beteljesítse a szülei és a társadalom vele kapcsolatos elvárásait és életét saját elképzelése szerint alakítja annak minden tragikus következményével.

De mi is tesz teljessé egy életet?-A könyv megrendítően mutatja be hogy az érzelmi tudatlanság és az ész istenítése hogyan teheti tönkre egy ember életét.

Stacey Halls: Familiárisok

Stacey Halls történelmi háttérbe ágyazott meséje két fiatal nőről szól. Az egyik Fleetwood, Gawthorpe Hall úrnője, negyedszer várandós, de eddig még nem sikerült gyermeket világra hoznia. A  férje Richard pedig már nagyon vágyik örökösre. A másik, Alice, akit boszorkánysággal vádolnak. Fleetwood pártfogásába veszi a fiatal bábát, megbízik benne. Mindent kockára tesz, hogy megmentse. Csak ők menthetik meg egymást. Vajon sikerül a fennálló hatalommal és az előítéletekkel megküzdeniük? A történetből kiderül.

Karinthy Ferenc: Házszentelő és Udvari bolondok kisregényei.

Karinthy Ferencnek hatalmas útravalóval kellett megküzdenie: egy közismert apa, a zseniális író és humorista, Karinthy Frigyes árnyékával. Ifjúkora a menekülésé: belevetette magát a sportba, nyelvészetbe. Öröksége elől nem térhetett ki-sorra jöttek a kisregények, novellák, drámák, majd a József Attila-és a Kossuth-díj.

Házszentelő (és a folytatás, az Udvari bolondok) című drámája szolgál irodalmi alapul az 1970-es évek társadalomrajzának, amelyben egy gyilkosság tárul föl egy újságírónő magánnyomozása során.
Egy névnapi ünnepségre érkeznek egy kisváros gazdasági és politikai hatalmasságai, jó barátok, régi ismerősök, egyívásúak. Mindegyikük mögött más jellem, élettörténet, státusz. Ám egy családi incidens megzavarja a mulatságot és eldördül egy vadászfegyver. A jelenlévők véletlen balesetként állítják be az esetet. Ám a helybeli lap újságírónője az akadályok és életveszélyes fenyegetések ellenére nyomozni kezd az ügyben. Az eltussolás sikerrel is járna, ha a fiú, akit megmentenek, pár hónap múlva nem döntene tragikusan. És nem is a kiskirály-lét bemutatása az igazán érdekes-hanem az, ahogy később a személyes és hatalmi szférák összefonódnak, áthatolhatatlanná válnak, és végigvezetődik az is, hogy Móricz Zsigmond Rokonok-ja óta a világ semmit sem változott.

Karinthy Ferenc drámájából film is készült gyertek el a névnapomra címmel, Fábri Zoltán rendezésében.

 

RACHAEL ENGLISH: PAPÍRKARKÖTŐ

RACHAEL ENGLISH: PAPÍRKARKÖTŐ

RACHAEL ENGLISH: PAPÍRKARKÖTŐ