
Itt a farsang, áll a bál,
a város népe könyvért jár!
A farsang hossza évről évre változik, mivel zárónapja a húsvét időpontjához kötődik. Vízkereszttől a húsvétot megelőző 40 napos nagyböjt kezdetéig, azaz hamvazószerdáig tart.
A farsang a tavaszvárás pogány kori, változatos képet mutató ünnepeiből nőtt ki, a zajos mulatozás, tréfacsinálás, eszem-iszom és a párkeresés időszaka.
Hazánkban már Mátyás király korában divatban voltak az itáliai mintákat követő álarcos mulatságok. Az egyház kezdetben rossz szemmel nézte a fékeveszett mulatozást, de a farsang időszakának megünneplését nem tudták visszaszorítani. Annak ősi gyökerei szoros kapcsolatban álltak a termékenység, bőség varázslással, a tavasz beköszöntét siettető rítusokkal, melyek erősen éltek a néphagyományokban.
A legismertebb alakoskodó szokásunk a mohácsi busójárás lett, de emellett elterjedtek a különböző falujáró menetek, maszkos alakoskodások, ál bírósági tárgyalások kiszebáb égetéssel, a bálok, táncmulatságok, manapság pedig a gyerekek örömére minden évben megrendezésre kerül az óvodákban, iskolákban a farsang, amikor is jelmezbe öltöznek a kicsik, és süteményekkel, üdítőkkel megédesített játékos, táncos mulatság veszi kezdetét.
Intézményünk előtt farsangi bábunk hívogatja a közönséget a könyvtárba, de az előtte elhelyezett ládából bárki választhat ingyen elvihető-megtartható könyveket.