Az Országos Könyvtári Napok keretein belül és az Andrássy 200 emlékév kapcsán Anna Simkulicová vetített képes előadása lesz könyvtárunk soron következő rendezvénye október 3-án, kedden, 16 órától.

Anna Simkulicová a szlovákiai Homonnán élő újságíró, képzőművész, kutató helytörténész és az Egyetemes Kultúra Lovagja. A könyvtárbajáró közönség is emlékezhet rá, hiszen Mezei Zsuzsa művésztanárral közösen nagy sikerű kiállítása volt 2020 nyarán Mini Galériánkban.

Most egy vetített képes előadással látogat el hozzánk az idén 200 éve született csíkszentkirályi és krasznahorkai idősebb gróf Andrássy Gyuláról, az egyik legsikeresebb miniszterelnökünkről. Az utolsó emberről, akinek megadatott, hogy hazánkat nemzetközi szinten is mint nagyhatalmat képviselhesse az akkor magyar főrendként elképzelhető legmagasabb rangban: közös külügyminiszterként.

E tisztsége előtt Zemplén vármegye, azon belül is Sátoraljaújhely követe volt az országgyűlésben, valamint egy időben a főispáni tisztséget is betöltötte ugyanitt.

A kivételes politikusi pálya tehát Zemplénből indult, és a szabadságharcban való részvételen, az emigráción (távollétében jelképesen felakasztották, emiatt nevezték „szép akasztottnak”), a magyar miniszterelnökségen át egészen az Osztrák-Magyar Monarchia külügyminiszteri tisztségéig vezetett.

Deák mellett neki volt a legnagyobb szerepe abban, hogy az uralkodó és a nemzet között létrejöhetett a kiegyezés, és ő tette a koronát Ferenc József fejére is.

Aki kíváncsi erre a jelentős eseményekben bővelkedő politikai pálya titkaira és idősebb Andrássy Gyula gróf és családjának magánéleti érdekességeire, látogasson el az előadásra október 3-án.